Příliš mnoho kofeinu? Americký středoškolák zemřel po rychlém požití tří nápojů

Ve Spojených státech se znovu diskutuje o škodlivosti kofeinu. Může za to smrt šestnáctiletého mladíka z Jižní Karolíny, který zemřel na selhání srdce po požití několika nápojů s vysokým obsahem této látky.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Káva | Foto: Václav Müller | Zdroj: Český rozhlas

Nešlo však o žádné extrémní množství kofeinu a o to víc je případ zarážející. Šestnáctiletý David Crispe zkolaboval ve škole letos v dubnu. Předtím vypil kávu latte v řetězci rychlého občerstvení, pak velkou láhev sladké limonády s kofeinem a do dvou hodin ještě energetický nápoj.

Podle soudního lékaře Garryho Wattse to způsobilo srdeční arytmii, která nakonec vedla ke smrti. Nebezpečná přitom podle něj nebyla celková dávka, ale to, že mladík nápoje vypil rychle po sobě. "Obsah kofeinu, který je v těchto nápojích, a způsob, jakým se vstřebávají do těla, můžou mít tragické následky. Přesně to se stalo v tomto případě," uvedl.

Dávka nebyla toxická

Mladík přitom netrpěl problémy se srdcem a byl jinak zdravý. Podle odborníků je pro zdravého dospělého člověka bezpečné zkonzumovat denně asi 400 miligramů kofeinu. Je to ale individuální. Záleží také na váze a na tom, zda člověk nebere léky, které také zatěžují ledviny.

David Crispe vypil dohromady asi 470 miligramů kofeinu. Káva měla přibližně 140, limonáda 90 a energetický nápoj asi 240. Jako toxická dávka se obecně považuje až množství od 1,8 gramu kofeinu. To odpovídá víc než deseti běžným espresům.

Jako smrtelná dávka je pak považované množství nad 10 gramů. Takové množství nápojů ale člověk běžně nemá šanci vypít. Pozor by si ale lidé měli dávat na kofeinové tablety nebo prášek.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme