Příliv migrantů ohrožuje evropské životní standardy, varuje britský ministr zahraničí

Ohrožením životních standardů obyvatel EU je podle šéfa britské diplomacie Philipa Hammonda masový příliv imigrantů z afrických zemí. Podle ministra zahraničí by Evropská unie měla změnit své zákony a umožnit přímé vracení neúspěšných žadatelů o azyl zpět do vlasti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský ministr zahraničí Philip Hammond

Britský ministr zahraničí Philip Hammond | Zdroj: Reuters

Britský kabinet bere opakované pokusy tisíců běženců dostat se z Calais pod kanálem La Manche do Spojeného království nesmírně vážně.

Podle ministra Hammonda za Konzervativní stranu je nezbytné zvýšit ostrahu Eurotunelu na francouzské straně, na kterou už Londýn věnoval skoro půl miliardy korun. Podle šéfa britské diplomacie je potřeba věnovat se i kořenům problému s uprchlíky.

Hammond je přesvědčen, že unijní země musejí získat pravomoc vracet neúspěšné žadatele o azyl zpět do afrických zemí, odkud běženci vyrazili na svou pouť za lepším životem. To je údajně priorita číslo jedna.

Taky se hodně mluví o nutnosti vytvořit a spustit na sociálních sítích v samotných afrických zemích masivní kampaň, že Británie už není žádné El Dorado, a že na konci nebezpečné pouti přistěhovalce automaticky štěstí nečeká.

Britská vláda chce využít všech prostředků, aby zúčtovala s těmi, kteří na ilegálních přistěhovalcích vydělávají. Majitelé nemovitostí budou mít za povinnost vystěhovat nájemníky, kteří přijdou o právo žít v Británii, jinak jim bude hrozit vězení.

Zaměstnavatelé, kteří vědomě poskytnou práci ilegálovi, musí počítat s pokutou až 20 000 liber za jednoho zaměstnance, nebo v krajním případě až s vězením.

Philip Hammond pro BBC dodal, že si Evropská unie nemůže udržet svůj životní standard, pokud by měla přijmout miliony afrických běženců.

Rétorika se vyostřuje

Jestliže minulý měsíc nevládní organizace popotahovaly premiéra Camerona kvůli výrazu ‚zástupy‘ nebo ‚houfy‘ imigrantů mířících přes Středozemní moře, Hammond v souvislosti s přistěhovalci v Calais použil výraz ‚marauding,‘ tedy loupeživí.

Hammondův výrok o ‚loupeživých migrantech‘ hodnotila kriticky jak média, tak přední politici opozičních labouristů. Stínová ministryně vnitra Cooperová ho označila za alarmující slova, která ničemu nepomůžou. Jeden z favoritů na post předsedy Labour Party Jeremy Corbyn utrousil, že jde přesně o slovník, který rozdmýchává předsudky a nepřátelské pocity.

Mluvčí premiéra Camerona se odmítla od Hammondova výroku distancovat s tím, že ministerský předseda popis situace vylíčený šéfem diplomacie sdílí.

Lidí, kteří se do Británie dostali nelegálně nebo tam nelegálně pobývají, je podle odhadů 600 tisíc až milion. Jde primárně o lidi, kteří do Spojeného království přicestovali legálně, ať už jako turisté nebo na studentská víza, ale v okamžiku, kdy platnost víz nebo povolení k pobytu vypršela, zmizeli v bludišti britské šedé ekonomiky.

Britské úřady dále za prvních 5 měsíců letošního roku evidují přes 18 000 zmařených pokusů dostat se z Calais do Doveru. Nedá se odhadnout, kolik pokusů v návěsech kamionů bylo úspěšných.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme