Biden uspěl v dalším kole demokratických primárek. Sanders zřejmě přišel o šanci na vítězství

Bývalý viceprezident Joe Biden si v úterý zajistil důležité vítězství v souboji se senátorem Berniem Sandersem o zisk nominace Demokratické strany na prezidenta Spojených států. Biden podle údajů agentury AP vyhrál ve čtyřech ze šesti států včetně důležitého Michiganu. Pro automatický zisk nominace potřebují kandidáti získat nejméně 1991 delegátů nominačního sjezdu. Na základě předběžných výsledků jich Biden zatím má 823 oproti Sandersovým 663.

Washington (Aktualizováno: 9:26 11. 3. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý viceprezident Joe Biden a jeho žena Jill | Foto: Brendan McDermid | Zdroj: Reuters

Bidenovi se podařilo zvítězit v Michiganu, Missouri, Mississippi a Idahu. Zatímco Sanders ovládl Severní Dakotu, ve státu Washington zatím po sečtení necelých 70 procent hlasů nelze určit vítěze, oba uchazeči tam mají kolem 32,5 procenta hlasů.

Biden vs. Sanders. Hlavní soupeři se utkají v šesti státech o demokratickou nominaci na prezidenta

Číst článek

Sandersovy vyhlídky, že se v listopadových volbách postaví stávajícímu prezidentovi Donaldu Trumpovi, se podle amerických médií po středeční noci znatelně snížily. Naopak se potvrzuje mocný návrat Bidenovy kampaně, která byla ke konci února podle řady pozorovatelů na hranici kolapsu.

Podle serveru Politico nemá tentokrát Sanders pro svou prohru žádnou omluvu. Po takzvaném volebním superúterý minulý týden mohla jeho kampaň udržovat naděje na úspěch tvrzením, že se senátorovi podařilo ovládnout nejlidnatější Kalifornii a že mu výhru v některých státech zkomplikovala účast senátorky Elizabeth Warrenové, která se stejně jako Sanders řadí k levicovější frakci Demokratické strany.

Jelikož však Warrenová minulý týden po volebních neúspěších odstoupila, dostalo se Sandersovi souboje jeden na jednoho, po němž podle Politico od začátku toužil. V něm se mu však nepodařilo uspět.

Vítězství hned po uzavření místností

Sanders přitom propadl i ve státech, kde uspěl před čtyřmi lety v souboji s bývalou ministryní zahraničí Hillary Clintonovou. V Missouri v roce 2016 prohrál o necelých 2000 hlasů, zatímco v úterý byla jeho porážka tak zřetelná, že byl stát přisouzen Bidenovi záhy po uzavření volebních místností.

Exstarosta Sanders. Vydejte se do města Burlington, kde demokratický senátor začínal politickou kariéru

Číst článek

Senátor prohrál také v Michiganu, který v úterý rozděloval nejvíce delegátů, ačkoliv tam nad Clintonovou před čtyřmi lety vyhrál. Ve státu Washington dokonce nad někdejší šéfkou diplomacie zvítězil o 40 procentních bodů, nyní jsou tam výsledky vyrovnané.

Biden naopak u některých skupin voličů předvedl lepší výsledek než Clintonová, která nakonec v roce 2016 demokratickou nominaci získala. Sanders, který sám sebe nazývá demokratickým socialistou, má podle agentury Reuters velice oddané stoupence, nedaří se mu však rozšiřovat okruh voličů mimo svou ideologickou základnu.

V úterním souboji se rozdělovalo 352 delegátů, tedy zhruba desetina z celkového počtu na letní nominační sjezd strany. Podle dosavadních výsledků jich Biden získal 153 oproti Sandersovým 89. Kompletní výsledky přitom zatím nejsou k dispozici ani z minulého týdne, kdy se rozdělovala asi třetina všech delegátů.

Primárky pořádali v Idahu, Michiganu, Mississippi, Missouri a Washingtonu také republikáni. Ty jsou ale spíše formální, protože prezidentský úřad obhajuje současný šéf Bílého domu Trump, který má ve straně neochvějnou pozici.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme