Primárky francouzských socialistů vyhrál favorizovaný Hollande

Vítězem primárek francouzských socialistů se stal François Hollande, který by podle současných průzkumů porazil současného prezidenta. Volby budou až příští rok. Hollande ale nezískal potřebných 50 procent hlasů, proto se socialisté znovu utkají v primárkách ve druhém kole.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

François Hollande | Zdroj: Reuters

Socialisté vyšlou na jaře do boje o prezidentský úřad s největší pravděpodobností Françoise Hollanda, který získal 39 procent hlasů. Druhá skončila předsedkyně strany Martine Aubryová, která získala o 8 procent hlasů méně.

Oba dva se spolu utkají za týden ve druhém kole. Průzkumy ukazují, že kdyby se volby konaly dnes, Hollande i Aubryová by bezpečně porazili současného prezidenta Nicolase Sarkozyho. „Prezident Sarkozy je mimořádně nepopulární v současné době, a je pravda, že volby už se velmi blíží,“ řekl ve Světě o druhé na Rádiu Česko Lukáš Macek, ředitel dijonské sekce pařížského Institutu politických věd, a dodal:

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o druhé na Rádiu Česko byl ředitel dijonské sekce pařížského Institutu politických věd Lukáš Macek

„Volby jsou ale až na jaře, takže určitě nelze ho odepisovat. Nicolas Sarkozy už mnohokrát v minulosti ukázal, že je politikem velkého formátu, který se dokáže zmobilizovat a který umí ve volbách zabodovat.“

Překvapením primárek byl naprostý propad bývalé prezidentské kandidátky Ségolène Royalové, která získala pouhých 8 procent hlasů, a také poměrně vysoký zájem ze strany levicových voličů.

„Že nemá šanci být mezi prvními dvěmi s výjimkou jejího týmu asi věděl víceméně každý, ale že propad bude takto hluboký, se nečekalo. Asi je to proto, že většina levicových voličů si zkrátka nemyslí, že ona je schopná porazit prezidenta Sarkozyho, jako to nedokázala již v roce 2007,“ vysvětlil Macek.

Hollandovi podle Macka pomohlo i to, že nekandidoval bývalý šéf Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn. Kdyby nedošlo k jeho sexuální aféře a byl kandidátem, očekávalo se prý, že by mělo hlasování jedno kolo a Strauss-Kahn by zvítězil ziskem nad 50 procent hlasů.

„Jednoznačně to, že - jak se tady říká - DSK nemohl nastoupit do primárek, otevřelo hru úplně novým způsobem a samozřejmě nejvíce z toho vytěžili dva včerejší vítězové,“ uvedl Macek.

Jan Šmíd, Helena Berková, Markéta Bartošová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme