Primárky v Alabamě a Mississippi ovládl překvapivě Rick Santorum

Rick Santorum vyhrál prezidentské republikánské primárky v Alabamě a v Mississippi. Newt Gingrich, kterému možná jde v těchto hlasováních o přežití, je zatím v obou jižanských státech druhý. Dosavadní favorit seriálu republikánských primárek a volebních shromáždění Mitt Romney je pak třetí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítězem primárek v Alabamě a Mississippi je Rick Santorin | Zdroj: Reuters

Vítězství konzervativce Ricka Santoruma lze hodnotit jako překvapivé. Podle posledních průzkumů mělo být toto kolo primárek spíše soubojem Newta Gringriche a Mitta Romneyho.

Ve prospěch Ricka Santoruma rozhodl zejména konzervativní sentiment voličů v Alabamě a Mississippi, kde 54% dospělých odmítá Darwinovu vývojovou teorii. Protože se ale v obou státech přidělují hlasy poměrově, Santorum si polepšil jen marginálně.

Spekulace o tom, že osmašedesátiletý Newt Gringrich by měl z kampaně odstoupit, však tábor jeho příznivců odmítá, ačkoli druhé místo bylo pro tohoto kandidáta viditelným zklamáním.

Mitt Romney, který platil v některých oblastech za horkého favorita, nemůže být se třetím místem také spokojený. V poslední době se nemůže totiž zbavit nálepky kandidáta, který neumí oslovit konzervativce.

Přes neúspěch v tomto kole však Romney stále vede v počtu delegátů na srpnový nominační sjezd strany. Dosud jich získal 477. Santorum získal 229 delegátů, Gingrich 136 a Paul 66. Potřebná většina však je 1144 delegátů a do té všem kandidátům ještě hodně zbývá.

Jitka Malá, Dušan Neumann, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme