Primárky v New Hampshiru vyhráli Clintonová a McCain

Dlouho očekávaný souboj v americkém New Hampshiru má své vítěze. K prezidentskému křeslu se po primárkách přiblížili za republikány arizonský senátor John McCain a u demokratů newyorská senátorka Hillary Clintonová, která nečekaně porazila Baracka Obamu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

John McCain | Zdroj: ČTK

V souboji demokratů Hillary Clintonová těsně porazila senátora za Illinois Baracka Obamu. Jako třetí se umístil John Edwards. Za republikány slaví víétězství John McCain, druhý skončil Romney a na třetím místě Mike Huckabee.

New Hampshire překonalo samo sebe, velká účast voličů dala odpověď jasnou na otázku, která se na podzim zdála nejednoznačně zodpověditelná, zda tomuto americkému státu prvenství v řádných primárkách skutečně patří.

Primárkami v New Hampshire volební proces v Americe nekončí, ale naopak začíná. Dlouhých deset měsíců zbývá do prezidentských voleb na začátku listopadu.

Nyní se vysloví Michigan, Nevada, Jižní Karolína, Florida, více než 20 států při tzv. superúterý - a pak další primárky a stranická shromáždění. A pokud nebude jasno do jara, bude alespoň živěji než jindy na oslavných letních stranických sjezdech republikánů a demokratů.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme