Informační operace s cílem poškodit Ukrajinu, tvrdí o Putinem vyhlášeném příměří americký institut

Dočasné příměří v bojích na Ukrajině, které mají ruské jednotky na příkaz prezidenta Vladimira Putina dodržovat od pátečních 10.00 našeho času, je podle amerického Institutu pro studium války zřejmě jen informační operací s cílem poškodit pověst Ukrajiny. Kyjev oznámený šestatřicetihodinový klid zbraní odmítá, příměří podle něj bude možné jen po stažení ruské armády z ukrajinského území.

Washington/Moskva/Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskevský patriarcha Kirill podpořil už několikrát válku Ruska proti Ukrajině

K dočasnému příměří vyzval v předvečer Vánoc moskevský patriarcha Kirill, který stojí v čele ruské pravoslavné církve | Zdroj: Reuters

Institut pro studium války uvádí, že Putin se může snažit o příměří s cílem umožnit ruským jednotkám, aby si odpočinuly a obnovily ofenzivu v kritických oblastech fronty. „Taková operace by přinesla nepoměrnou výhodu ruským silám a začala připravovat Ukrajinu o iniciativu,“ píší američtí analytici v hodnocení aktuální situace.

Putin nařídil zastavit palbu na Ukrajině v době pravoslavných Vánoc. ‚Pokrytectví,‘ reaguje Kyjev

Číst článek

Putin podle nich nemůže očekávat, že by Kyjev přistoupil na podmínky nečekaně vyhlášeného příměří, a možná ho oznámil s cílem ukázat Ukrajince jako nepřizpůsobivé a neochotné vyjednávat.

Institut pro studium války poznamenává, že zorganizovat a uvést v život klid zbraní nějaký čas trvá a mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ještě 14. prosince říkal, že Rusko žádné příměří na ortodoxní Vánoce neplánuje.

„Datum ruských ortodoxních Vánoc je známé po staletí, a pokud by to Putin s nábožensky motivovaným příměřím myslel vážně, měl více než dost času ho připravit,“ podotýká Institut pro studium války.

Za válčení na Ukrajině čistý trestní rejstřík. Prigožin pustil na svobodu dvě desítky trestanců

Číst článek

Pro ruskou propagandu je Putinovo nábožensky motivované příměří součástí informační operace, v níž je Ukrajina vydávána za někoho, kdo potlačuje věřící, a Putin za opravdového ochránce křesťanské víry.

K dočasnému příměří vyzval v předvečer Vánoc moskevský patriarcha Kirill, který stojí v čele ruské pravoslavné církve, aby se věřící mohli zúčastnit svátečních bohoslužeb. Pravoslavná církev slaví Vánoce 7. ledna podle juliánského kalendáře a bohoslužby se obvykle konají v noci ze 6. na 7. ledna.

Šéf Kremlu podle prohlášení své kanceláře reagoval na výzvu patriarchy a nařídil ministrovi obrany, aby zavedl režim příměří podél celé fronty na Ukrajině od pátečních 12.00 (10.00 našeho času) do 24.00 (22.00 našeho času) v sobotu 7. ledna.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme