Příměří mezi Izraelem a Palestinci trvá přes raketový útok radikálů

Mezi Izraelci a Palestinci začala dnes v pět hodin ráno platit dohoda o příměří. Palestinská strana se na jejím základě zavázala přestat ostřelovat raketami izraelské území z pásmy Gazy a židovský stát slíbil zastavit vlastní vojenské operace. Palestinci nicméně příměří zhruba hodinu po jeho zahájení odpálením dalších raket porušili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zbytky palestinské rakety | Zdroj: ČTK

Na zastavení útoků se v sobotu shodly všechny palestinské organice a dohodu potvrdili jak prezident autonomie Mahmúd Abbás, tak premiér jejího kabinetu Ismaíl Haníja.

Izraelský premiér Ehud Olmert pak nabídku palestinského prezidenta na vzájemné zastavení palby přijal. Armáda stáhla svoje síly z pásma Gazy krátce před příměřím, které vešlo v platnost v 5:00 SEČ.

Už hodinu po začátku příměří ale dopadlo na jižní Izrael podle armádního rozhlasu devět palestinských raket. K útokům se přihlásily dvě skupiny - ozbrojené křídlo vládního Hamasu a Islámský džihád. Obě skupiny přitom byly mezi signatáři dohody o příměří.

Mluvčí Islámského džihádu abú Ahmad prohlásil, že jako první porušil příměří Izrael. Dohoda se podle něj týká jak pásma Gazy, tak západního břehu Jordánu, a právě tam Izraelci dnes ráno zatýkali hledané Palestince a prohledávali domy. Ozbrojená frakce Hamasu svůj raketový útok odůvodnila tím, že Izrael nestáhl všechny vojáky z pásma, jak tvrdil.

Podle Izraele se dohoda o příměří týká jenom pásma Gazy. Premiér Olmert řekl, že židovský stát se i přes nové raketové útoky několik dní zdrží vojenských operací, aby dal dohodě o příměří šanci. Abbás nařídil bezpečnostním složkám zabránit jakémukoli dalšímu odpalování raket. V pásmu Gazy se rozmístily stovky palestinských policistů, celkem jich má být až 13.000 tisíc.

Izrael stáhl z pásma Gazy své osadníky i vojáky loni, po osmatřicetileté přítomnosti. Armáda obnovila operace na tomto území po letním únosu vojáka Gilada Šalita. Do pásma jej 25. června unesli palestinští radikálové. Při následných bojích přišlo o život podle Reuters na 400 Palestinců a pět Izraelců, ale Šalit je stále v zajetí. Palestinci po izraelských ofenzivách zintenzivnili raketové útoky na Izrael.

Jaromír Janev, Martin Hromádka, Zuzana Gálová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme