Příměří mezi Izraelem a palestinskými ozbrojenci v Gaze zatím dodržují obě strany

Právě zahájené příměří je pro palestinské hnutí Hamás poslední příležitostí, jak může předejít rázné akci izraelské armády. V novinovém rozhovoru to prohlásil izraelský premiér Ehud Olmert. Klid zbraní začal platit dnes ráno a zatím žádná ze stran nehlásí jeho porušení. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun očekává, že konec bojů a uvolnění izraelské blokády zlepší humanitární situaci Palestinců v Gaze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

izraelský voják se dohaduje s palestinskými demonstranty | Foto: AFP

Po odpálení desítek raket na Izrael dohodu zatím ctí palestinské milice, stejně jako armáda židovského státu, která ještě nad ránem zabila jednoho ozbrojence z hnutí Hamas.

Hlavní izraelský vyjednávač Amos Gilad si podle tisku myslí, že dříve nebo později stejně dojde na zásadní vojenskou akci proti Hamasu. Před tím je prý ale potřeba dát přednost ostatním možnostem, včetně příměří.

To má teoreticky platit šest měsíců. Palestinci v Gaze se tak těší na zásadní zlepšení své situace, protože Izrael má uvolnit ekonomickou blokádu. Na jihu Izraele by zas lidé měli mít přestávku v neustálém běhání do protiraketových krytů.

Izraelský premiér mezitím čelí ostré kritice, podle které je příměří kapitulací před terorem. V palestinském zajetí navíc zůstává izraelský desátník Gilad Šalit. Jeho otec Noam se snažil příměří zabránit.

Dnes se obrátil na izraelského generálního prokurátora se stížností, že Olmertova vláda porušila svá vlastní usnesení. Ještě minulý týden totiž izraelské vedení tvrdilo, že příměří bez Šalitova propuštění nepřipadá v úvahu.

Martin Hromádka, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme