Příměří v Libanonu narušil první vážný incident

Blízkovýchodní příměří mezi Izraelem a libanonským hnutím Hizballáh narušil vážný incident. Izrael provedl v sobotu brzy ráno nálet a vzápětí také výsadek přepadového komanda v údolí Bikáa ve východním Libanonu. Izraelské komando mělo za úkol dostat se ke kanceláři jednoho z vůdců Hizballáhu šejcha Jazbeka. Akci se ale nepodařilo utajit a komando se muselo stáhnout.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzské jednotky se vyloďují na jihu Libanonu

Francouzské jednotky se vyloďují na jihu Libanonu | Zdroj: ČTK

Při přepadu zemřel jeden izraelský důstojník, další dva byli zraněni. Hizballáh popírá jakékoli ztráty, podle některých informací ale zahynuli tři jeho příslušníci.

Libanonský premiér Fuád Siniura označil incident za porušení rezoluce OSN a ministr obrany Elias Murr dokonce pohrozil, že by mohl zastavit rozmísťování libanonských vojáků na jihu země.

Podle mluvčího izraelského ministerstva zahraničních věcí Marka Regeva je to naopak Hizballáh, kdo porušuje příměří. Důvodem izraelského zásahu byl podle něj pokus přepravit přes hranice zbraně určené příslušníkům hnutí Hizballáh. Veškerý dovoz zbraní je podle izraelské strany porušením rezoluce Rady bezpečnosti OSN číslo 1701 o zastavení nepřátelských akcí mezi Izraelem a libanonskými radikály. Izrael se tedy cítil k zásahu oprávněn.

"Od začátku jsme odmítali takové příměří, které by Hizballáhu pouze umožnilo znovu vyzbrojit a nabrat síly na další kolo bojů. Izrael by nemusel provádět podobné akce, kdyby libanonské a mezinárodní síly stály na hranicích a bránily by dovozu zbraní určených hnutí Hizballáh," dodal Regev.

Zvláštní vyslanec OSN na Blízkém východě, Terje Roed-Larsen pro stanici BBC uvedl, že izraelský nálet zkomplikuje řešení blízkovýchodní krize. Poukázal také na to, že libanonská armáda se poprvé od 60. let snaží převzít kontrolu nad celým územím. Mezinárodní jednotky jsou proto důležité a musí dorazit co nejdříve.

"Incident, který se stal ve východním Libanonu, vytváří obraz nejistoty. Země, které chtějí vyslat své jednotky do mírových sil OSN, by se tak mohly zaleknout. To je to nejhorší, co by se mohlo v této situaci stát," vyjádřil se diplomat.

Radikální šíitské hnutí také zahájilo velkou reklamní kampaň, která má přesvědčit o vítězství hnutí ve válce. Bejrút zaplavily desítky plakátů, které nahradily téměř všechny ostatní.

Přestože na různých místech jihu země a v jižním Bejrútu stále probíhají pohřby dalších vyproštěných obětí války, do ulic hlavního města se už pomalu vrací život. Otevřely se také některé restaurace a kavárny.

Do jiholibanonského přístavu Nakúra v sobotu dorazila francouzská vojenská jednotka, která je prvním posílením tamních stabilizačních sil OSN. Šéf Spojených národů Kofi Annan zároveň vyzval státy světové organizace, aby urychleně poskytly další vojáky. Ujistil je, že síly OSN nepovedou v Libanonu žádnou válku.

Mírová mise Spojených národů UNIFIL působí na jihu Libanonu od roku 1978 a má nyní dva tisíce příslušníků. Podle rezoluce Rady bezpečnosti se má počet členů mise zvýšit na 15 tisíc. S nimi má v oblasti působit i 15 tisíc libanonských vojáků.

Jaromír Janev, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme