Příměří v Sýrii nevydrželo ani dvě hodiny. Porušily ho obě strany

Netrvalo to ani dvě hodiny a bojující strany v Sýrii porušily příměří, které oficiálně začalo o půlnoci místního času. V západosyrské provincii Hamá došlo ke střetům mezi povstalci a vládními vojsky věrnými režimu prezidenta Bašára Asada. Informovala o tom Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) s odvoláním na opoziční aktivisty. Na většině území je ale klid.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aleppo, Sýrie | Zdroj: Reuters

Příměří podle SOHR porušili povstalci v provincii Hamá. Obsadili část území, kterou měla pod kontrolou vládní vojska. Podle mluvčího povstalecké skupiny Džajš al-Nasr Muhammada Rašída vládní vojska naopak klid zbraní porušila ostřelováním území kolem dvou vesnic v jižní části provincie Idlib, která s provincií Hamá sousedí.

Střelba byla krátce po půlnoci místního času slyšet také v jihosyrských provinciích Dará a Kunajtra, uvedla SOHR, která sídlí v Londýně, situaci v Sýrii ale monitoruje pomocí sítě místních aktivistů. Boje ale nikde neeskalovaly a podle dosavadních informací je nyní klid.

V Sýrii začalo příměří. Jedna z největších povstaleckých skupin ho ale odmítla podepsat

Číst článek

Příměří, které se na většině území Sýrie dodržuje, začalo platit o půlnoci místního času. Dohodli se na něm protivládní povstalci s režimem syrského prezidenta Asada. Zatímco rebely podporuje Ankara, Moskva je spojencem damašského režimu.

Součástí příměří nejsou teroristické organizace, jako jsou Islámský stát, Fronta dobytí Sýrie (dříve známá jako An-Nusra), ani milice syrských Kurdů YPG. Ujednání se syrskou vládou ale podpořily největší opoziční skupiny.

Válka v Sýrii zuří již téměř šest let. Podle posledních údajů si vyžádala více než 300 000 obětí. Rusko by rádo už na leden do kazašské Astany svolalo mírové rozhovory. Všechny dosavadní pokusy o příměří ztroskotaly.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme