Příměří v Sýrii se zatím dodržuje, narušily ho jen drobné incidenty

Bojující strany v Sýrii zatím víceméně dodržují dohodnutý klid zbraní. Ten v zemi začal platit v pátek ve 23:00 SEČ. Po pěti letech konfliktu tak poprvé nastala v bojích přestávka, se kterou souhlasily klíčové strany syrské občanské války.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sýrie | Zdroj: Reuters

Dodržování příměří potvrdil blízkovýchodní zpravodaj ČRo Štěpán Macháček. „Celkově spíš převládá klid a zastavení palby,“ informuje.

Boje ustaly především na západě země v okolí Latákíje, kde ještě včera útočila ruská letadla proti povstaleckým skupinám. Ruská armáda přímo uvedla, že přestala útočit v takzvané zelené zóně, což je oblast, kde působí právě ty skupiny, které se přihlásily k příměří. Zklidnila se také situace na damašských předměstích.

Drobné incidenty

Několik porušení příměří sice povstalci hlásí, jsou to ale spíše drobnější incidenty právě v oblasti Latákíje, kde zemřeli při přestřelce mezi syrskou armádou a bojovníky Svobodné syrské armády tři lidé.

Další povstalecká skupina hlásí, že ještě brzy ráno shazovala syrská armáda barelové bomby na jedno z damašských předměstí.

IS zaútočil na města u hranice Sýrie a Turecka. Džihádisté ale bitvu nejspíš prohráli

Číst článek

Jak ale upozorňuje blízkovýchodní zpravodaj ČRo Štěpán Macháček, velkým nebezpečím pro udržení klidu zbraní je možná záměna bojovníků fronty Nusra, která je vyloučena z příměří, s ostatními válečníky.

„Právě Nusra totiž na mnoha místech bojuje velice blízko jiných povstaleckých skupin. Takováto záměna, ať záměrná nebo nezáměrná, by mohla způsobit ukončení zastavení palby a obnovení bojů,“ říká Macháček.

Jednat se bude 7. března

Pro další vývoj v Sýrii pak bude klíčový 7. březen, kdy má začít nové kolo mírových rozhovorů se syrským režimem a opozicí v Ženevě.

Klid zbraní, na kterém se dohodly i Spojené státy s Ruskem, chtějí také využít humanitární organizace na rozvoz pomoci do obležených měst.

Rada bezpečnosti OSN pak v pátek večer jednomyslně přijala rezoluci podporující dohodu o příměří. Rezoluce požaduje, aby klid zbraní respektovaly všechny strany syrské občanské války.

Příměří se netýká radikálních islamistů z hnutí Islámský stát a fronty Nusra.

Sýrie | Foto: ČTK

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme