Příměří v Sýrii začne platit v sobotu 27. února, dohodly se USA a Rusko

Spojené státy a Rusko se dohodly na podmínkách příměří v Sýrii. To by mělo začít platit v sobotu. Šéf americké diplomacie John Kerry už vyzval znepřátelené strany, aby s klidem zbraní souhlasily. Dohodu mají podepsat do pátečního poledne. Džihádistické skupiny An-Nusra a Islámský stát jsou z příměří vyloučené.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrští povstalci

Syrští povstalci | Zdroj: Reuters

Dosažení dohody se Spojenými státy potvrdil ve zvláštním televizním vystoupení ruský prezident Vladimir Putin.

Do pátečního poledne mají všechny bojující strany kromě teroristů potvrdit Rusku nebo Spojeným státům, jestli s příměřím souhlasí a zda zastaví boje proti silám prezidenta Bašára Asada.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Sýrii by od soboty mělo platit příměří. Vojenskou situaci v zemi přiblížil zpravodaj ČRo v regionu Štěpán Macháček

Ruští a američtí vojenští experti pak společně na mapách vyznačí území, která nebudou bombardovat a na která nebudou útočit ani syrská vládní vojska.

Koordinaci s Damaškem si bere na starost Rusko, uvedl Vladimir Putin.

Původně měl klid zbraní začít minulý pátek, termín ale uplynul bez jakéhokoliv náznaku zklidnění situace. Jen v neděli přišlo o život při bombových útocích v Damašku a Homsu nejméně 140 lidí.

Na nezbytnou nutnost příměří upozorňuje i Organizace spojených národů. Podle předsedy vyšetřovací komise pro Sýrii Paula Sergia Pinheira je třeba zastavit utrpení Syřanů.

"Stovky tisíc civilistů zůstávají uvězněny bez přístupu k vodě, jídlu a lékařské péči. Distribuce humanitární pomoci je nedostatečná. Utrpení Syřanů a krveprolití musí skončit co nejdříve," prohlásil.

Asad vyhlásil volby

Krátce poté, co se Spojené státy a Rusko dohodly na podmínkách příměří v Sýrii, informovala kancelář syrského prezidenta o tom, že syrský prezident Bašár Asad vypsal na 13. dubna parlamentní volby.

Naposledy Syřané volili zákonodárce v roce 2012. Už tehdy režim v Damašku neovládal celé území.

Prezident Asad už dříve řekl, že přistoupí na příměří, ale jenom za podmínky, že toho jeho nepřátelé nevyužijí k dalším územním ziskům a státy, které je podporují, jim zastaví podporu.

Syrská armáda získává v bojích navrch

K nedělním tragickým útokům v syrském Homsu a Damašku se přihlásil takzvaný Islámský stát. Ten už stejnou taktiku – sebevražedné atentáty a útoky pomocí aut naložených výbušninami – používá i v iráckých městech, nad nimiž nemá kontrolu, například v Bagdádu.

„Zdá se, že také v Sýrii to bude pokračování činnosti Islámského státu poté, co bude v následujících měsících – velice pravděpodobně - vojensky poražený,“ říká blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček.

Syrská armáda v posledních dnech a týdnech získává hodně navrch. V současné době ve spolupráci s Kurdy obkličuje ze všech stran druhé největší syrské město Aleppo. Armáda také pokračuje v tažení na východ od Aleppa, směrem k městu Rakka, které je hlavní základnou islamistů v Sýrii.

Stejným směrem postupují i kurdské jednotky, které v minulých dnech dobyly například důležité město Šaddada v provincii Hasaká.

Martin Dorazín, Štěpán Macháček, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme