Princ Charles na Novém Zélandu nevychází z překvapení

Následník anglického trůnu princ Charles je na šestidenní návštěvě na Novém Zélandě, kde ho jeho hostitelé v hlavním městě Wellingtonu nenápadně připomněli, že jde o matriarchální společnost - hlava státu je žena, tedy královna, ale zdaleka není jediná - guvernérka je žena, a ženy jsou v čele vlády, novozélandského nejvyššího soudu a sněmovny reprezentantů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hobitín, filmová vesnička

Hobitín, filmová vesnička | Foto: Robert Mikoláš

Jedna z těch žen v čele novozélandské společnosti, ministerská předsedkyně Helen Clarková, je skalní republikánka a v rozhovoru pro BBC prohlásila, že podle jejího názoru Nový Zéland se časem stane republikou. Doslova řekla: "Tato země, vzdálená od metropole dvanáct tisíc mil, se ujme vlastního osudu".

Premiérka dodala, že momentálně v zemi debata o monarchii prakticky ani nezačala, nicméně Novozélanďané postupně podniknou kroky tak, aby hlavou státu byl místní člověk. Podle nejnovějšího televizního průzkumu mínění veřejnosti je třiapadesát procent Novozélanďanů proti tomu, aby se Charles stal jejich králem, avšak královna je tam velice populární a nejméně šedesát procent účastníků průzkumu se vyjádřilo pro monarchii.

Ženy následníkovi trůnu rozhodně nedaly pokoj. V hlavním městě Wellingtonu byl uvítán také dvěma ženami s odhaleným popředím, přes které měly nápis "sejměte svou koloniální ostudu z mých prsou". Obě ženy, jedna z nich byla podle mého názoru docela pěkná, byly okamžitě zatčeny. Ke svému nezakrytému činu se podle zpravodajů rozhodly proto, že princ se v Austrálii údajně cítil uražen uvítáním skupinou místních aboriginálek bez podprsenek.

Ovšem zpravodaj Timesů cestující s princem zdůraznil, že o takových princových pocitech není žádný záznam. Jinými slovy, panuje podezření, že dotyčné Novozélanďanky chtěly na sebe upoutat pozornost svým poprsím, čehož očividně dosáhly.

Princ Charles také navštívil ovčí farmu - na Novém Zélandě žijí 4 miliony lidí a dvacet milionů ovcí; podle názoru rozšířeného mezi Australany tam žijí čtyři miliony ovcí a dvacet milionů vlněných zvířat. Následník trůnu se zájmem sledoval stříhání ovcí na jedné místní farmě, když ho slavný vrchní střihač Peter Casserley vyzval, aby to také zkusil. Princ se nejprve chtěl vymluvit, že to naposledy zkoušel elektrickými nůžkami před mnoha lety, ale přece jen se nechal přesvědčit a ručními nůžkami s notnou dávkou umu suverénně předvedl své střihačské umění.

Peter Casserley, který proslul také svým výrokem, že jediné pořádné nůžky na ovce musí být vyrobeny v anglickém Sheffieldu, s uznáním řekl, že kdyby prince známkoval, dal by mu osm z deseti bodů.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme