Princ Charles ohlásil svůj sňatek s Camillou

Britský následník trůnu princ Charles se 8. dubna ožení se svou dlouholetou přítelkyní Camillou Parkerovou Bowlesovou. Obřad se uskuteční na hradě Windsor, kde se budoucí manželé před lety poznali. Z hlediska ústavy země má svatba řadu dopadů. Královská rodina zatím navrhla, aby Camilla poté, co Charles nastoupí na trůn, získala titul "princezna-manželka". Chce se zřejmě opřít o precedenty, zejména o královnu Viktorii, jejíž muž Albert měl titul "princ-manžel". Camilla by tak nebyla královnou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

princ Charles a Camilla

princ Charles a Camilla | Zdroj: ČTK

Dnešním oznámením končí léta dohadů kolem povahy vztahů mezi Charlesem a Camillou. Svatební obřad bude občanský a po něm bude následovat modlitba v hradní kapli sv. Jiří pod vedením arcibiskupa z Canterbury. Královna v prohlášení vydaném v Buckinghamském paláci uvedla: Vévoda z Edinburghu a já jsme velmi šťastni, že princ Charles a paní Camilla Parkerová Bowlesová budou oddáni.

Šestapadesátiletý následník trůnu i sedmapadesátiletá Camilla jsou rozvedení. Charlesova první žena, princezna Diana, zahynula v roce 1997 při dopravní nehodě v Paříži. O rok dříve bylo jejich manželství rozvedeno; církev ale na Charlese pohlíží jako na vdovce a jeho dalšímu církevnímu sňatku by nic nestálo v cestě. Jiné to je ale v případě Camilly - její první muž Andrew Parker Bowles je dosud naživu, což druhou církevní svatbu vylučuje.

Následník britského trůnu je ale současně také budoucím nejvyšším představitelem anglikánské církve, takže nemůže mít svatbu jen civilní. Princův úřad oznámil, že po civilním sňatku bude následovat ještě církevní obřad.

Snoubencům jménem britské vlády už poblahopřál premiér Tony Blair. "Vláda snoubencům gratuluje, přeje jim hodně štěstí a hodně radosti do jejich budoucího společného života."

Milan Kocourek, Marika Táborská, Petra Steinerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme