Princ Filip jde do důchodu. Manžel Alžběty II. naposledy splní vladařské povinnosti

Manžel britské královny Alžběty II., princ Filip, odchází definitivně do důchodu. Ve středu se naposledy objeví na veřejnosti při plnění vladařských povinností. 96letý princ Filip se zúčastní vojenské přehlídky královského námořnictva. Z veřejného života odchází o dva měsíce dříve, než jak původně oznámil Buckinghamský palác.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Princ Filip v 96 letech odchází do důchodu. | Zdroj: Reuters

Princ Filip se naposledy na veřejnosti jako vladař objeví během přehlídky královského námořnictva před Buckinghamským palácem. Sám byl od roku 1953 vrchním velitelem námořnictva. Tuto funkci nyní zřejmě bude plnit princ Harry.

Princ Filip byl po celých 64 let hlavně manželem panovnice. Říká se, že když se jeho žena stala panovnicí, čekal, že spolu s ní bude sdílet i vladařské povinnosti. Byl prý poněkud zklamán, když zjistil, že má jen jakousi roli ceremoniálního manžela. I té se ale zhostil velmi zdatně.

V součtu podnikl víc veřejných vystoupení a státních návštěv než samotná královna. Některé návštěvy se staly díky jeho svéráznému smyslu pro humor nezapomenutelnými.

Když ho třeba přijal nigerijský prezident v tradičním hábitu, řekl mu, že vypadá, jako by se chystal jít spát. O problémech Brazílie zase řekl, že tím hlavním je, že tam žijí Brazilci.

Princ William nedávno ukončil kariéru pilota vrtulníku záchranné služby, aby se mohl víc věnovat povinnostem královského dvora.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme