Britský tisk: ‚Megxit‘ nemá v dějinách monarchie obdoby, královna o plánu Harryho a Meghan nevěděla

Ohromující událost, která nemá v dějinách britské monarchie obdoby. Tak britská média hovoří o kroku prince Harryho a jeho manželky Meghan, kteří ve středu oznámili, že se chtějí vzdát role „předních“ členů královské rodiny. Jejich nezvyklé prohlášení údajně zaskočilo všechny ostatní představitele monarchie včetně královny Alžběty II. a vyvolává řadu otázek.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Princ Harry s manželkou Meghan | Foto: Kensington Palace | Zdroj: Reuters

Královská kauza je ve čtvrtek hlavní zprávou všech britských novin i přes dramatické dění na Blízkém východě či očekávané historické hlasování o brexitu.

Na odchod Británie z Evropské unie nicméně se svým titulkem „Megxit“ odkazuje bulvární deník The Sun. Stejnou slovní hříčku s částí jména vévodkyně ze Sussexu použil i americký list New York Post.

This is 💯% the absolute best front page I've ever seen #Megxit

04:23 – 09. 01. 2020

169 577

‚Druhá rána‘

The Times vývoj hodnotí jako druhou ránu pro Buckinghamský palác v rychlém sledu, neboť ani dva měsíce neuplynuly od předchozího nebývalého prohlášení člena královské rodiny.

Královnin syn princ Andrew na konci listopadu oznámil ústup z veřejného života po „katastrofálním“ televizním interview ohledně svých vazeb na někdejšího amerického finančníka a odsouzeného sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina.

Princ Harry s manželkou plánují odejít z veřejného života. ‚Komplikovaný problém,‘ vzkázala královna

Číst článek

Harry a Meghan se zase po „mnoha měsících úvah a interních diskusí“ rozhodli, že chtějí být finančně nezávislí, vzdát se svých rolí v královské rodině a dělit čas mezi Británii a Severní Ameriku, hlavně Kanadu.

O dvě hodiny později přišla stručná reakce Buckinghamského paláce, podle kterého jsou diskuse o budoucnosti prince a jeho manželky „v raném stadiu“.

Zdroje z královské rodiny britským novinářům sdělily, že Harry a Meghan ostatní členy na své oznámení nepřipravili. Jejich krok prý příbuzné „zranil a zklamal“. Podle zvláštní zpravodajky bulvárního listu Daily Mail Rebeccy Englishové Buckinghamský palác kvůli počínání vévody a vévodkyně ze Sussexu „zuří“.

Neskrývaný nesouhlas

„Je to ohromující, je to historické, v moderních dějinách to nemá obdoby,“ uvedl zpravodaj BBC Jonny Dymond, který se věnuje britské monarchii. Zároveň ale podle něj bylo „vcelku zjevné“, že velká část královských povinností byla Harrymu a Meghan proti srsti. Stejně udivující jako samotné prohlášení mladého páru je prý to, že Buckinghamský palác neskrývá svůj nesouhlas s jejich záměrem.

BREAKING. BBC Understands that no other member of the Royal Family was consulted before Harry and Meghan issued their personal statement tonight, the Palace is understood to be ‘disappointed’.

21:16 – 08. 01. 2020

3324 19424

O bezprecedentním vývoji mluvil i Dymondův předchůdce u BBC Peter Hunt. „Neumím si vybavit žádný případ z minulosti, kdy by (členové monarchie) vytahovali své spory na veřejnost,“ řekl.

Princ Harry zažaloval britský deník The Sun. Bulvární novináři měli odposlouchávat jeho hlasovou schránku

Číst článek

Podle někdejšího královnina mluvčího Dickieho Arbitera se teprve ukáže, jak přesně hodlají Harry a Meghan svůj plán uskutečnit. „Je to logistická noční můra,“ uvedl, přičemž zmínil možné problémy se zajišťováním bezpečnosti královského páru.

Zpravodaj BBC Dymond napsal, že po středečním oznámení vyvstalo mnohem více otázek než odpovědí. „Jaká bude jejich nová role? Kde budou bydlet a kdo to bude platit? Jaký bude jejich vztah se zbytkem královské rodiny?“ tázal se.

Meghan a Harry, který je šestý v pořadí následnictví na britský trůn, slíbili, že podrobnosti svého „vzrušujícího dalšího kroku“ zveřejní „v pravý čas“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme