Porušení stoletého principu? Řadoví britští poslanci chtějí předložit vlastní brexitové plány

Britští poslanci v pondělí večer schválili návrh, který jim na středeční odpoledne přisuzuje kontrolu nad agendou Dolní sněmovny, aby mohli předkládat vlastní plány pro vyústění brexitového procesu. Pokud vláda návrhu vyhoví, bude porušen déle než sto let uplatňovaný princip, podle kterého má kontrolu nad programem sněmovny exekutiva.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britští poslanci budou znovu hlasovat o brexitu

Zástupce ministerské předsedkyně slíbil, že vláda hlasování poslanců umožní (ilustrační foto) | Foto: UK Parliament/Jessica Taylor/Handout | Zdroj: Reuters

Návrh skupiny poslanců v čele s konzervativcem Oliverem Letwinem dolní komora britského parlamentu schválila poměrem 329 hlasů ku 302.

Aby jej mohl podpořit, odstoupil ze své funkce Richard Harrington, který zastával nižší pozici na ministerstvu obchodu. Pro návrh podle tweetu labouristické poslankyně Mary Creaghové hlasoval i další člen vlády Alistair Burt.

V Londýně protestovaly statisíce lidí proti brexitu. Petice má přes čtyři miliony podpisů

Číst článek

Vláda premiérky Theresy Mayové s návrhem nesouhlasila, protože prý může podkopat samotný odchod Británie z Evropské unie.

Letwinovo opatření jde proti systému fungování dolní komory britského parlamentu uplatňovanému od začátku 20. století a chce dát řadovým poslancům ve středu odpoledne prostor předkládat vlastní brexitové plány.

Zástupce ministerské předsedkyně David Lidington v pondělní rozpravě s poslanci de facto slíbil, že vláda „sondovací“ hlasování poslanců umožní. Zatím však není jasné, zda by výsledek tohoto procesu kabinet přijal jako vládní politiku.

O systému středečních hlasování by se podle Letwina ještě mohlo diskutovat, sám však považuje za optimální postup, aby se začalo jedním hlasováním, v němž by poslanci volili ze všech předložených variant. Poté by prý mohla následovat další hlasování.

V posledních dnech novináři spekulují i o jakémsi vyřazovacím systému, kde by ze hry postupně vypadávaly návrhy s nejmenší podporou, dokud by nezůstal jediný vítězný návrh.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme