Přinesou turecké volby řešení politické krize v zemi?

V neděli 42 milionů tureckých voličů rozhodne o nové vládě. Jasným favoriem je vládnoucí AKP. Navzdory třínměsíční politické krizi se těší premiér jednoznačné podpoře. Důvodem je především ekonomický růst Turecka, ale i charisma premiéra Erdogana. Volby by měly ukončit tříměsíční politickou krizi vyvolanou neúspěšnou volbou prezidenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volby v Turecku | Foto: Klára Stejskalová

Jak zjišťovala v ulicích východotureckého města Malatya naše zpravodajka Klára Stejskalová, AKP se těší velké podpoře zejména mezi mladými. O volbách se debatuje všude - v ulicích, parcích i čajovnách. V zalesněném městském parku vyrušuji dvě mladé dívky. Koho budete volit?

"AKP, protože je to demokratická strana , která myslí na všechny, pravicově smýšlející, levicově, má program, který vyhovuje všem lidem," říká mladá dívka v šátku. Během diskuse se ukáže, že zároveň věří, že právě AKP změní zákon, který ji nutí si sundávat šátek před vchodem do školy: "Je to komické, šátek je součástí mé osobnosti."

Mladý student medicíny přiletěl kvůli volbám z Istanbulu, i on má jasno: "Budu volit AKP, myslím, že je to nejlepší volba z toho, co se nabízí. Není nejlepší, ale ostatní nenabízejí nic. Nemám rád Erdogana, ale nevidím jinou možnost."

Podle průzkumů dá hlas Straně spravedlnosti a rozvoje na 40 procent voličů, otázkou je kolika dalším stranám se podaří překročit 10% hranici nutnou pro vstup do parlamentu.

Pnutí ve společnosti poznamenalo i turistiku

Na výsledek netrpělivě čekají finanční kruhy, investoři, ale i prostí obyvatelé. Letošní politické napětí se projevilo i na turistickém ruchu.

Hotely na turecké riviéře si na nedostatek turistů nestěžují, zejména ruská klientela je obsadila ve velkém. Jinak vypadá situace na jihovýchodě Turecka.

Tkadlena | Foto: Klára Stejskalová

"Letos to není vůbec takové jako loni nebo v posledních letech," stěžuje si Kemal z turistického centra v Malatyi, čtyřsettisícového města na jihovýchodě. Odsud turisté míří do pohoří Nemrud za unikátními velkolepými sochami z doby krále Mitridata, jedné z památek UNESCO. "Před pěti deseti lety jsem denně vypravoval na Nemrud přes sto turistů, dnes to bylo 5-6, všichni byli z Koreje."

Právě asijští zákazníci drží místní turistiku nad vodou. Evropané sem přestali jezdit. Důvod? "Turisté se sem bojí jezdit, mají strach, že je někdo zastřelí, podřízne, že tu bouchne bomba, turisté chtějí během dovolené relaxovat a mají pocit, že tu není bezpečno," říká Kemal, podle kterého jim tu sice nic nehrozí, přesto je Malatya na východě Turecka a současné přesuny turecké armády i zprávy o stupňujícím se napětí v oblastech obývaném Kurdy nejsou nejlepší reklamou.

Může se to po volbách změnit? "Myslím že ne, snad jedině, kdybychom měli silnou vládu a vstoupili do Unie, jinak se nic nezmění," soudí zástupce turistického centra v Malatyi.

Milan Kopp, Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme