Prioritou Fischerovy vlády je úspěšné dokončení předsednictví Unie

Předsednictví Evropské unii pod taktovkou nové české vlády se uvedlo pozdním příchodem premiéra Fischera na jednání. Začalo s hodinovým zpožděním. Pozdní příjezd na jednání vysvětlil Jan Fischer problémy na bruselském letišti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

José Barro a  Jan Fischer

José Barro a Jan Fischer | Zdroj: ČTK

Z Prahy vyletěl vládní speciál na vteřinu přesně. Problémy ale nastaly nad bruselským letištěm Abelag. K tomu se pak přidala ranní dopravní zácpa a premiér dorazil do sídla Evropské komise s hodinovým zpožděním.

Úspěšné dokončení českého předsednictví Evropské unie je naší hlavní prioritou. To při své první návštěvě Bruselu zdůraznil nový premiér Jan Fischer. Podle něj je nejdůležitější, aby Česko zvládlo červnový summit lídrů členských států.

Ti mají jednat o zárukách pro Irsko před opakováním jeho referenda o Lisabonské smlouvě nebo o dalším postupu v boji proti finanční krizi. V Evropě se teď spekuluje o tom, kdo bude summit za Česko řídit: zda premiér Fischer nebo prezident Václav Klaus.

Podle předsedy vlády to ještě není jasné. Sám ale preferuje první možnost: Moje východisko je pozice, že Evropskou radu řídí šéf exekutivy a mandát pro jednání dává vláda."

Na funkci nového předsedy Evropské komise podle Fischera Česko opět podporuje José Manuela Barrosa.

Prezident by podle premiéra měl podepsat Lisabonskou smlouvu

Václav Klaus by měl podepsat Lisabonskou smlouvu. Prezidenta k tomu během návštěvy Bruselu vyzval nový premiér Jan Fischer. Vyjádřil spokojenost s tím, že smlouvu nedávno schválil Senát. Fischer nechce na Václava Klause nijak tlačit.

Zdůraznil ale, že Česko by smlouvu mělo přijmout: "Teď samozřejmě bude záležet na prezidentu, kdy připojí ke smlouvě podpis, je to na něm. Osobně bych si přál, aby ratifikační proces i v České republice proběhl až do úplného konce úspěšně."

Prezident Klaus ale zatím Lisabonskou smlouvu podepsat nehodlá. Čeká na to, jak dopadne ústavní stížnost, kterou chce podat skupina senátorů.

Související příspěvky:
Senátoři schválili Lisabonskou smlouvu
D. Miliband pro Radiožurnál: V zájmu každé evropské země je přijetí Lisabonské smlouvy
Sněmovna schválila zavedení takzvaného vázaného mandátu vlády
Boj o Lisabonskou smlouvu se přesouvá do Senátu
Sněmovna schválila Lisabonskou smlouvu

Milan Kopp, Pavel Novák, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme