Prioritou je vnitřní bezpečnost a urovnání vztahů se Západem, říká libyjský poslanec

Dva týdny po útoku na americký konzulát v Benghází, při kterém zahynul velvyslanec Chris Stevens, se Libyjci se snaží uklidnit domácí vášně i zahraničí. Vláda konečně sjednotila většinu povstaleckých milicí do armády, což by mělo přinést dlouho očekávanou vnitřní stabilitu a bezpečnost.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libyjské bezpečnostní síly před přebíráním zbraní od milicí - ilustrační foto

Libyjské bezpečnostní síly před přebíráním zbraní od milicí - ilustrační foto | Zdroj: Reuters

Podle libyjského poslance Adraba Júsifi teď v Libyi začíná všechno od nuly, řekl to v rozhovoru pro Radiožurnál.

Abdraba Júsif byl do parlamentu zvolen za východní Libyi a na Univerzitě Omara Muktara v al-Bejdá přednáší islámskou filozofii a kulturu. Júsif patří k nejširšímu proudu umírněných politiků, kteří tvoří v Národním kongresu většinu.

„Libyjský národ ještě nikdy nezažil demokracii. My se teď snažíme nastavit základní parametry našeho státu. Budujeme policii a armádu, protože demokracii musí někdo chránit. Ne ulice, ale Národní kongres se musí stát místem, kde se budou projednávat problémy - například mezi našimi kmeny.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor Martina Dorazíma o budoucnosti Libye s poslancem Abdrabou Júsifem

Mezi tři nejdůležitější priority podle něj patří zajištění bezpečnosti, vypracování ústavy a uzavření dohod mezi kmeny, protože hodně současných problémů Libye pramení z různých představ o jejím uspořádání.

Určitá část libyjského národa ale stále v dobrém vzpomíná na bývalý režim, který jim přinášel nemalé výhody.

„Je důležité si stanovit kritéria,“ říká Júsíf, „známe ministry Kaddáfího režimu a členy Revolučních výborů. Ale u nás je situace jiná než v postkomunistických zemích, my jsme neměli stranu jako vy. Měli bychom rozlišovat mezi lidmi, kteří páchali zločiny – ty budeme soudit – a těmi, kteří neškodili.“

Základem libyjské společnosti je islám a v poslední době se začínají v zemi opět projevovat i jeho radikální odnože. Poslanec Júsif chce prosazovat rozumnou variantu náboženství.

Libyjci | Foto: Martin Dorazín

„Jako univerzitní profesor jsem zastáncem logického uvažování. Naše civilizace je islámská, ale to neznamená popírání všeho ostatního. Jako moderní lidé musíme o islámu uvažovat v pozitivním smyslu jako o součásti globálního světa,“ říká.

Pro Libyi je podle něj důležité hledání spojenců, po útocích na západní emisary ale nemá nová vláda nejlepší pověst.

„Naše zahraniční politika by měla mít čtyři základní směry. Arabský a islámský svět, který je naším domovem, Afriku, Evropu a Spojené státy, které nám hodně pomohly. Podle mého názoru bychom privilegované vztahy měli pěstovat s Evropskou unií,“ dodává poslanec Abdraba Júsif.

Libyjský lékař: Smrt velvyslance USA byla spíš náhoda než atentát

Číst článek

Martin Dorazín, Ivana Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme