Případ teroristické hrozby na Slovensku provázejí pochybnosti

Skutečná hrozba terorismu, nebo další blamáž slovenské policie? Slovenská policie poprvé v historii použila obvinění ze zločinu terorismu, a to proti 33letému muži, kterého viní z přípravy bombového útoku během bohoslužby v kostele.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský policejní prezident Ján Packa

Slovenský policejní prezident Ján Packa | Zdroj: ČTK

Podezřelým je podle policie narkoman a recidivista, který si z volně dostupných chemikálií sestrojil výbušninu a měl v úmyslu na dálku ji odpálit mezi věřícími. Za tento zločin mu hrozí 20 až 25 let za mřížemi.

Policie ho zadržela už před třemi měsíci kvůli prodeji drog a nalezla u něj i chemikálie k sestrojení výbušniny. Tehdy se o tom nijak nezmínila. Podezřelý byl celé tři měsíce ve vazbě a před 4 dny se zničehonic přiznal, že plánoval útok na kostely.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lubomír Smatana a Andor Šándor ve Světě o osmé Rádia Česko

Nad případem se od začátku vznáší řada otazníků, jak ve vysílání Rádia Česko potvrdil i bratislavský zpravodaj Českého rozhlasu Lubomír Smatana.

Chtěla se policie jen předvést?

"Zaregistroval jsem už názory, že to policie trochu nafoukla, aby se mohla předvést. Navíc některá fakta vůbec nesedí a do případu vnášejí spíše zmatek než jasno."

Podle názoru mnohých jsou za celým případem - spíše než terorismus - příliš velké ambice slovenské policie, která se snaží vylepšit pověst po skandálu, když poslala omylem trhavinu letadlem do Irska. Objevily se ale i další teorie.

"Ivo Samson, místní analytik, dává tento případ do spojitosti se třemi vězni z Guantánama, kteří teď přijedou na Slovensko, což se Slovákům nelíbí. Takže si myslí, že je to ukázka toho, jak policie předvádí to, že umí zatočit s terorismem, aby trošku jakoby zklidnila veřejnost," uvedl bratislavský zpravodaj ČRo.

Fakt, že slovenská policie tak dlouho odkládala zveřejnění celého případu, považuje za zvláštní i bývalý náčelník české Vojenské zpravodajské služby Andor Šándor.

"Je to první takzvaný pokus o teroristický útok na Slovensku a žádná policie by si neodpustila takovýmto aktem se pochlubit. Takže pokud to věděli už tři měsíce dopředu, tak je opravdu velmi podivné, že to celou dobu tajili a přišli s tím v takovýchto souvislostech, to znamená po tom maléru, co měli na popradském letišti," řekl v rozhovoru pro Rádio Česko.

Zabránit činům osamělých útočníků je nejtěžší

Šándor zároveň řekl, že zpravodajské služby a policie mají jen velmi malé možnosti, jak předejít teroristické hrozbě ze strany jednotlivců, kteří nejsou napojeni na žádnou skupinu.

"To je právě to nejsložitější, protože ten člověk většinou nemívá žádný politický cíl. Buď je to pomatenec, anebo se mstí za nějaké příkoří a bere si třeba za příklad toho teroristického útoku již dříve někým spáchaný teroristický útok."

"A pro zpravodajské služby a policii je to spíš otázka náhody, že na to přijdou. Jakási preventivní opatření já tady vidím jako nulová," zdůraznil Andor Šándor.

Marika Táborská, Ľubomír Smatana, Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme