Případ vězně z Guantánama zaměstnává německé politiky

Vyšetřovací výbor Spolkového sněmu dnes bude znovu "rozplétat" případ Murata Kurnaze zavlečeného do americké věznice Guantánamo. Kauza v Německu narozeného Turka poutá u našich západních sousedů už řadu týdnů značnou pozornost.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalá vláda kancléře Schrödera čelí podezření, že zmařila dřívější propuštění Kurnaze z obávaného vězení pro osoby podezřelé z terorismu. V případu Kurnaz se Damoklův meč vznáší nad ministrem zahraničí Steinmeierem, který byl v předchozí vládě šéfem kancléřského úřadu zodpovědným za koordinaci zpravodajských služeb.

Právě na půdě kancléřství přitom v roce 2002 padla pravděpodobně rozhodnutí, která pobyt údajného militantního islamisty na Guantánamu protáhla na čtyři roky. Německá vláda podle všeho neusilovala o dřívější propuštění brémského rodáka a taky se pokoušela zabránit jeho opětovnému vstupu na německou půdu.

Dnes bude před vyšetřovacím výborem vypovídat někdejší šéf diplomacie Joschka Fischer. Poslance bude zajímat, na základě jakých informací rozhodoval Schröderův kabinet o Kurnazově osudu a jak probíhala komunikace se Spojenými státy.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme