Případná americká základna v Polsku má podléhat tamním zákonům

Eventuální americká protiraketová základna v Polsku bude podléhat místním zákonům. O dopadech vybudování základny jednal starosta jednoho z vytipovaných okresů s ministrem národní obrany Alexandrem Szczyglem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

raketa Interceptor | Foto: Missile Defence Agency USA

Jedním z míst, kde by americká základna mohla vzniknout, je Redzikovo nedaleko severopolského města Slupsk. Jeho starosta Slavomir Ziemianowicz požádal o setkání s ministrem obrany, aby zjistil podrobnosti o celém projektu a jeho dopadech na život místních obyvatel.

"Dozvěděli jsme se, že základna bude podléhat polským zákonům, včetně daňových. Má mít statut uzavřeného území - stejně jako jiné vojenské základny."

Podle starosty Ziemianowcze provoz základny neohrozí životní prostředí a přispěje k rozvoji kraje.

"Zvýšení bezpečnosti v naší oblasti bude pobídkou pro investory. Právě budujeme zvláštní ekonomickou zónu. Při stavbě základny a její obsluze najdou práci naše firmy a naši lidé."

Ministr obrany Alexander Szczyglo zdůraznil, že o umístění základny není ještě rozhodnuto. Závěrečné kolo jednání se má konat na konci srpna ve Spojených státech.

Martin Dorazín, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme