Případné škrty v eurofondech by se nelíbily ani Slovensku

Nové dálnice, čističky odpadních vod, opravená náměstí. Střední Evropu v posledních letech proměnily peníze z eurofondů. Chudší země Evropské unie tak bojují na bruselském summitu o peníze z eurofondů. Ty by chyběly také Slovensku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bratislava byla vždy křižovatkou migrací, nejen okolo Dunaje | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Nejenom Česko tak bude dnes a zítra v Bruselu tvrdě vyjednávat, kolik evropských peněz dostane v nejbližším období. Menší příděl by se nezamlouval ani slovenské vládě.

Město Skalica na česko-moravské hranici září novotou, peníze na opravu památek shánělo kde se jen dalo. Samotné eurofondy proto bývalý městský zastupitel ve Skalici Dušan Krivský nechce přeceňovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

O eurofondech na Slovensku horovří v reportáži zahraniční zpravodaj ČRo Vojtěch Berger

„Podle mne politika Evropské unie je o tom, že hodí do luftu peníze a města bijete se o to, které to chytnete. Musíte mít šikovné zástupce a primátory, abyste něco chytili,“ říká.

Mnohem vřelejší vztah má k eurofondům předseda slovenské vlády Robert Fico. Tak jako každý politik, i on rád přestřihuje pásky na nových veřejných stavbách. A ty se na Slovensku bez eurofondů neobejdou.

„76 procent všech investicí jsou peníze z evropských fondů na Slovensku,“ vysvětluje.

Když tohle poslouchá analytik Dušan Sloboda z bratislavského Institutu Milana Rastislava Štefánika, jenom kroutí hlavou.

Podle něj se celá debata o eurofondech neuvěřitelně zploštěla a zjednodušila. „Zakrývá ten fakt, jakým způsobem se rozdělují ty peníze, na co se rozdělují a zda je to efektivní,“ vysvětluje.

Bratislavský ekonomický institut INESS spočítal, že ke každému euru, které Slovensko dostane z eurofondů, musí přidat dalších 90 centů z vlastních peněz.

Eurofondy tedy nejsou pro Slováky rozhodně zadarmo. Vláda je ale nutně potřebuje například pro dostavbu klíčové dálnice do Košic. A jiné zdroje nemá.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme