Případné stěhování radaru do Česka prý obyvatele Marshallových ostrovů o živobytí nepřipraví

Zvažované přestěhování amerického radaru do Česka neohrozí další existenci základny na ostrově Kwajalein. Nepovede ani k růstu nezaměstnanosti domorodců. Tvrdí to velitelé základny i pracovníci obsluhující zařízení na zdejší radarové a protiraketové základně. Američané odmítají spekulace, které kolují v českých diplomatických kruzích o tom, že jsou obyvatelé Marshallových ostrovů nervózní z úbytku pracovních míst a prostředků, které na atolu Američané utratí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radar na atolu Kwajalein na Marshalových ostrovech

Radar na atolu Kwajalein na Marshalových ostrovech | Foto: Miroslav Konvalina

Aktivity související s radarem představují necelých deset procent dění na ostrově, tvrdí civilní experti zajišťující chod zařízení. Marshallané provádějí jen pomocné práce, například sekají trávu okolo radaru. O práci prý rozhodně nepřijdou.

Český rozhlas nezachytil na Kwajaleinu žádné známky toho, že by po případném přestěhování radaru do Česka přišla na řadu i další zařízení americké armády na ostrově pronajatém od vlády Republiky Marshalových ostrovů. Velitel radaru Českému rozhlasu řekl, že Pentagon testovací základnu pojmenovanou po prezidentu Ronaldu Reaganovi dále využívá pro prioritní obranné protiraketové, zkušební a další programy.

"Jsme tu třicet let a máme na tomto strategickém atolu své zájmy," řekl Českému rozhlasu zástupce agentury pro protiraketovou obranu. Chudým ostrovanům chtějí i nadále pomáhat s rozvojem infrastruktury na sousedních atolech.

Vlajky USA a Marshallových ostrovů | Foto: Miroslav Konvalina

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme