Případný útok na Írán by měl pro Izrael zničující následky, tvrdí bývalý šéf Mosadu

Izraelský útok na Írán by měl pro židovský stát zničující dopady. Írán by totiž na své napadení odpověděl raketovými protiútoky, které by Izraelcům zcela znemožnily normální život. V americké televizi CBS to alespoň prohlásil bývalý šéf izraelské tajné služby Mosad Meir Dagan.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Barack Obama se sešel v Bílem domě s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem | Zdroj: Reuters

Podle Dagana může bombardování Íránu jeho jaderný program zbrzdit, ale nikoli zastavit. Už proto, že Íránci mají jaderné technologie na desítkách míst. Napadení Íránu by podle bývalého šéfa izraelské rozvědky vedlo k regionální válce, jejíž rozsah si prý málokdo umí představit.

Dagan patří k předním kritikům militantní rétoriky některých izraelských politiků. Místo vojenského napadení navrhuje Írán brzdit sankcemi, sabotážemi a tlakem na změnu režimu. Kvůli kritice vlády je Dagan v Izraeli stále častěji označován za zrádce a objevují se například výzvy, aby mu úřady odebraly diplomatický pas.

O izraelském útoku na Írán se mluví stále častěji. Nejnověji se spekuluje, že by k němu mohlo dojít po amerických prezidentských volbách.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme