Připomínka výročí osvobození Buchenwaldu s nádechem apelu

Před 60 lety - 11.dubna 1945 - osvobodila americká armáda koncentrační tábor Buchenwald, kde nacisté systematicky vyvražďovali Židy a příslušníky dalších evropských národů i oponenty režimu. V nelidských podmínkách tam byli vězni nuceni vyrábět také rakety V1, V2, které měly spasit 3. říši.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koncentrační tábor

koncentrační tábor | Foto: Jewish Virtual Library

Památku těch, kteří nacistickou hrůzovládu nepřežili, si dnes ve Výmaru i v samotném nedalekém Buchenwaldu připomněli němečtí politici, veřejnost i bývalí vězni .

Kancléř Schröder na ústředních oslavách osvobození Buchenwaldu zdůraznil povinnost všech generací bojovat proti jakékoliv formě tyranie: "Nechceme a nedopustíme, aby bezpráví a násilí, antisemitismus a rasismus, ještě někdy dostaly v naší zemi šanci." Předseda Ústřední rady Židů Paul Spiegel považuje Buchenwald za potřebné memento:" Dnes nám toto místo pomáhá pochopit nepochopitelné."

V Buchenwaldu byl jeden z největších koncentračních táborů na německém území; nacisté tu povraždili 50 000 lidí. Kromě Židů také Rómy, Čechy a další národnosti. Připomínka minulosti je v Německu stále aktuální vzhledem k rostoucí síle neonacistických a ultrapravičáckých stran, jejichž poslanci zasedají např. v zemském sněmu sousedního Saska.

Milan Kopp, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme