Připomínky genocidy v bosenské Srebrenici by se mohl zúčastnit i srbský premiér Vučić

Srbský premiér Aleksandar Vučić je připravený uctít památku genocidy v bosenské Srebrenici. Od masakru 8 tisíc mužů a chlapců jednotkami bosenských Srbů uplyne příští měsíc 20 let. Ani po takové době se ještě nepodařilo najít ostatky všech zavražděných bosenských muslimů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dlouhé řady náhrobků v patmátníku Srebrenica-Potočari připomínají asi osm tisíc obětí srebrenického masakru

Dlouhé řady náhrobků v patmátníku Srebrenica-Potočari připomínají asi osm tisíc obětí srebrenického masakru | Foto: Pavel Polák

Srebrenicu už navštívil někdejší srbský prezident Boris Tadić. Na rozdíl od něj je ale Vučić bývalý ultranacionalista. V době jugoslávských válek sliboval za každého zabitého Srba smrt stovky Bosňáků.

Aleksandar Vučić už ale podle svých slov usiluje o mír a usmíření: „Více než kdokoliv jiný musíme ukázat náš respekt. Vnímáme utrpení a bolest. Chápeme nenávist, kterou k nám cítí ti, kteří prošli peklem ve Srebrenici.“

Srebrenický masakr
Armáda bosenských Srbů na samém konci války 11. července 1995 vtrhla do srebrenické enklávy, přestože byla v té době vyhlášena OSN za chráněnou oblast. Ukrývalo se tam množství muslimských uprchlíků, kteří hledali útočiště před srbskými silami. Srbové muže a chlapce, které ve Srebrenici zajali, posléze pozabíjeli. Obětí bylo přes 8000. Za masakr bylo u mezinárodního soudu obžalováno 20 lidí.

„Jako srbský premiér jsem připraven se poklonit. Takový je náš postoj k nevinným obětem srebrenického masakru. Chceme, aby ta naprostá většina Srbů, která se na tomto zločinu nepodílela, mohla jít se vztyčenou hlavou,“ prohlásil Vučić.

Ve své promluvě ale o srebrenickém masakru hovořil jako o „strašlivém zločinu“ a vyhnul se použití slova genocida, jímž události ve Srebrenici označil soud OSN.

Představitelé bosenské vlády a samosprávy však reagovali na prohlášení srbského premiéra velmi nevstřícně. Bosňácký člen kolektivní hlavy bosenského státu Bakir Izetbegovič řekl, že na takové gesto není správný čas. Starosta Srebrenice prohlásil, že srbský premiér v jeho městě „není vítaný“.

ČTK, mka, Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme