Příprava libyjské humanitární mise je v plném proudu

Evropská unie urychlila přípravy na humanitární operaci na pomoc lidem v libyjské Misurátě. Dodávky potravin, vody a léků by měla chránit vojenská mise. Také libyjští povstalci už oznámili, že by uvítali vytvoření bezpečných zón, hlídaných mezinárodními silami. Přestože o takové nasazení pozemní armády by musela nejprve požádat OSN, připravuje se Unie na zahájení akce EUFOR Libya už teď.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozbořený dům v Misurátě | Foto: AFP

Organizace OSN pro koordinaci humanitárních akcí (OCHA) dala Unii jasně najevo, že chce vyčerpat všechny ostatní možnosti dodávek pomoci do obležené Misuráty, než si řekne o vojenskou asistenci. Humanitární pracovníci se podle týdeníku European Voice dokonce bojí, že taková pomoc by setřela rozdíl mezi humanitární a ozbrojenou akcí.

Vojenští plánovači Unie v současné době stanovují podmínky podniknutí akce k ochraně humanitárních dodávek do Misuráty a dalších částí Libye. Mise by měla mít méně než tisíc vojáků.

Může se jí například účastnit 800 Němců z unijní bojové jednotky, připravené se do akce zapojit v řádu několika dnů. Právě účast Němců v této operaci je podle diplomatů klíčová, protože Německo se neúčastní žádných akcí NATO v Libyi.

Pavel Novák, Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme