Příprava na zásah v Sýrii pokračuje, experti OSN tam ale chtějí pracovat ještě čtyři dny

Experti OSN potřebují na šetření v místech údajného chemického útoku v Sýrii ještě čtyři dny. Dnes to řekl generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Spojené státy a jejich spojenci přitom pokračují s přípravami na vojenskou intervenci, která by údajně mohla začít už tento týden.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Inspektoři OSN hledají v Sýrii důkazy o použití chemických zbraní | Foto: Reuters

Spojené státy, Velká Británie, Francie a některé další státy zvažují potrestat syrský režim za údajné použití chemických zbraní. Vojenský úder má být údajně krátký a omezený.

Americká televize NBC News s odvoláním na nejmenované zdroje uvedla, že armáda má detailně rozpracované plány na první tři dny odvety. Spekuluje se o útoku řízenými střelami s plochou dráhou letu.

Přípravy na odvetu jsou podle televize NBC News v pokročilém stadiu. Její analytici tvrdí, že útok bude s největší pravděpodobností veden z torpédoborců. Ty jsou údajně připraveny k akci ve Středozemním moři.

Podle televize NBC může útok na Sýrii přijít už ve čtvrtek, trvat má tři dny

Číst článek

Zásah v Sýrii dnes podpořila Britská národní bezpečnostní rada. Užití chemických zbraní proti civilistům považuje za nepřijatelné. Zítra bude o případné intervenci v Sýrii jednat britský parlament.

Podobně se k věci staví také NATO. Chemický útok podle Severoatlantické aliance nesmí zůstat bez odpovědi. Damašek ale veškerá obvinění popírá.

Sýrie vyklízí armádní budovy

Sýrie už se začala na případný útok připravovat. Úřady v Damašku začaly evakuovat armádní budovy a sídla vojenských velitelství. Na vojenský zásah se připravují i sami Syřané.

„Už dva a půl roku vzdorujeme a Amerika nám pořád vyhrožuje. Díky Bohu jsou lidé silní a nebojíme se. Armáda je silná, vedení je silné a s Boží pomocí se nám nic nestane," říká prodavač oříšků v centru Damašku.

Syrští uprchlíci by ale zásah proti Sýrii uvítali. „Podporujeme ho, protože opoziční bojovníci nemají možnosti sestřelit letadla či rakety," říká muž v táboře v Jordánsku.

Izrael povolal zálohy, Rusko odváží své občany

Izraelská vláda dnes kvůli možnému vyhrocení syrské krize částečně povolala vojenské zálohy. Židovský stát se obává, že Damašek by mohl na případnou vojenskou intervenci Západu odpovědět útokem proti Izraeli. Do stavu vysoké pohotovosti uvedl svou armáda i Irák.

Izraelští vojáci na Golanských výšinách jsou v pohotovosti | Foto: Reuters

Letadla ruského ministerstva pro mimořádné situace pokračují v evakuaci ruských občanů ze Sýrie. V zemi zůstává před možným zásahem západních spojenců ještě několik tisíc Rusů.

„Všichni chceme odjet, ale nestihli jsme letadlo," řekla televizi Rossija 24 Irina Nagajevová, která žije v Damašku. Podle jejího svědectví se už boje mezi vládními silami a povstalci přenesly do centra hlavního města a okolí ruského velvyslanectví, kde vybuchovaly granáty a ozývala se střelba.

Česko je k zásahu v Sýrii rezervované, dává přednost jednání

Číst článek

Rusko zajišťuje svůj majetek v Sýrii a dnes přepravilo domů 116 občanů Ruska a Společenství nezávislých států. Naopak do Sýrie Moskva poslala 15 tun humanitární pomoci, především potravin a léků.

Jednání RB OSN

Sýrií se dnes zabývá také Rada bezpečnosti OSN. Velká Británie během jednání předložila návrh rezoluce. Text odsuzuje útoky a žádá o mandát na ochranu civilistů. Dokument by měl otevřít cestu k vojenskému zásahu.

Londýn v textu ale uvádí, že je třeba počkat na závěry inspektorů OSN, kteří sbírají důkazy přímo v Sýrii. Zásah proti Sýrii tak zřejmě nezačne v nejbližších dnech, jak už spekulovala některá média.

Přehrát

00:00 / 00:00

S docentem Vladimírem Balašem z pražské Právnické fakulty mluvila Veronika Sedláčková

Návrh zřejmě i tak narazí na odpor Ruska a Číny. USA ale dávají jasně najevo, že z použití chemických zbraní viní syrskou vládu. Dnes nebo zítra zveřejní zprávu vlastních zpravodajských služeb, která o tom má vypovídat. Spojené státy pak jsou připraveny zasáhnout bez ohledu na závěry inspektorů OSN.

„V případě, kdy dochází k porušování norem mezinárodního práva, zločinům proti lidskosti a není-li rozhodnuto, tak v rámci nutnosti mohou státy zasáhnout jednostranně, aby zabránily většímu neštěstí,“ vysvětlil docent Vladimír Balaš z pražské Právnické fakulty.

Igor Maňour, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme