Připravuje se další start raketoplánu Endeavour

Americká NASA odložila o 24 hodin start raketoplánu Endeavour. Původně měl vyrazit na vesmírnou misi včera, ale bouřka a hlavně blesky na floridském mysu Canaveral narušily plán americké vesmírné agentury. Endeavour má odstartovat dnes večer místního času, tedy po půlnoci na pondělí času našeho.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

raketoplán Endeavour | Foto: AFP

Blesky a raketoplány nejdou dohromady. V okolí startovací rampy udeřily v hodinách před plánovaným startem jedenáctkrát. Žádný z nich sice nezasáhl samotný raketoplán nebo vnější palivovou nádrž. Ale některé udeřily do nedaleké vodní nádrže a stožáru bleskosvodu.

Mike Moses je předsedou týmu, který start připravuje. Technici podle něj nenašli žádnou známku, že by některé z citlivých zařízení bylo poškozené. Potřebují ale víc času, aby zkontrolovali - jak NASA říká - myriádu systémů, které by potenciálně elektrický výboj mohl poškodit.

Start je nyní plánovaný po sedmé hodině večerní místního času, kdy v Evropě už bude po půlnoci. NASA ale uvádí, že je šedesátiprocentní pravděpodobnost bouřek, což může znamenat další odklad.

Sedmičlenná posádka Endeavouru má při šestnáctidenní misi za úkol dopravit k Mezinárodní vesmírné stanici poslední část japonské laboratoře Kibo. Při pěti výstupech do volného prostoru k ní mají astronauti přimontovat zvláštní plošinu pro pokusy v otevřeném vesmíru. Jeden z astronautů Timothy Kopra pak vystřídá na palubě stanice Japonce Koičiho Wakatu, který je tam od března.

Let Endeavour byl odložený dvakrát už v červnu kvůli úniku paliva. NASA se začíná dostávat do časového tlaku. Do ukončení výstavby vesmírné stanice jí zbývá osm letů raketoplánu. Financování jejich programu Kongresem ale končí 30. září příštího roku. Je možné, že pokud některé další starty postihnou komplikace, bude muset NASA žádat o prodloužení programu a další peníze.

Přečtěte si také:
Americká NASA odložila start raketoplánu kvůli bleskům
Start raketoplánu Endeavour se znovu odkládá kvůli úniku paliva
K Hubbleovu teleskopu poletí česká vlajka a Nerudovy básně
Raketoplán Endeavour se vrátil z mise k ISS na Floridu
Raketoplány a ISS
Raketoplán Endeavour úspěšně dosedl na pevnou zem
Raketoplán Endeavour po úspěšném startu míří k ISS

Vít Pohanka, Lukáš Vincourek, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme