Přípravy na odpálení severokorejské rakety kritizuje po USA také Rusko a Čína

Po Spojených státech kritizuje severokorejské přípravy na odpálení rakety také Rusko a Čína. Vyjádření ruského ministerstva zahraničí se shoduje s názorem Američanů - KLDR porušuje rezoluci Rady bezpečnosti OSN.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Voják střežící odpalovací rampu

Voják střežící odpalovací rampu | Zdroj: Reuters

Severokorejci tvrdí, že raketu vypouští s mírovými účely a jediným cílem operace je vynést na oběžnou dráhu družici. Západ podezřívá Pchjongjang, že jde o záminku pro test rakety dlouhého doletu.

Kdy severokorejská raketa odstartuje, nikdo přesně neví. Udává se termín mezi 12. až 16. dubnem, zřejmě záleží na počasí. Ví se jen, že by to mělo být dopoledne, mezi 7. až 12. hodinou.

Trasa má vést výhradně nad mořem, západně od Korejského poloostrova a pak východně od Filipín, kde se má oddělit druhý a třetí stupeň rakety.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci ve východní Asii mluvil v Odpoledním Radiožurnálu komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák

První zkouška rakety v roce 2006 selhala. Tehdy se raketa udržela ve vzduchu pouhou 1,5 minutu. Při druhé zkoušce rakety v roce 2009, která kdyby byla použita vojensky, zřejmě doletí na území Spojených států.

„Tehdy si žádného severokorejského satelitu na oběžné dráze nikdo nevšiml. Nedá se vyloučit překvapení, že raketa zbloudí, proto si letecké společnosti řekly, že se raději budou držet dále,“ říká komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.

Tři letecké společnosti hodlají kvůli očekávanému startu rakety odklonit dohromady více než dvacet leteckých spojů.

KLDR se před třemi lety stáhla z šestistranných rozhovorů o jaderném programu. Kromě obou Korejí se jí zúčastnily také USA, Čína, Rusko a Japonsko. Udělala to na protest proti sankcím, které na ni mezinárodní společenství uvalilo kvůli jejím nukleárním a raketovým testům.

Letos v únoru Pchjongjang souhlasil s tím, že nebude obohacovat uran a že naopak bude dodržovat moratorium na jaderné testy a zkoušky svých raket dlouhého doletu. USA mu za to slíbily dodávky potravinové pomoci.

ČRo, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme