Přípravy na pozemní útok zřejmě vrcholí

Americké výsadkové jednotky s vrtulníky jsou připraveny k pozemní intervenci v Afghánistánu. Jak s odvoláním na činitele amerického ministerstva obrany oznámila agentura AFP, vojáci jsou na palubě letadlové lodi Kitty Hawk v Indickém oceánu. Podle předchozích zpráv íránského rozhlasu pozemní část americké operace v Afghánistánu údajně už začala. Vrtulníky prý vysadily v jižním Afghánistánu americké vojáky, kteří by se nyní měli nacházet poblíž jihoafghánského Kandaháru. Tuto informaci ale dosud nikdo nepotvrdil. Večer se Kandahár znovu ocitl pod těžkým bombardováním amerických vzdušných sil. Zpravodaj katarské televize Al-Džazíra sdělil stanici CNN, že bomby ve městě vybuchují každých několik minut.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

US ARMY

US ARMY | Foto: US Army

Jak z Afghánistánu hlásí zpravodaj Radiožurnálu Jaromír Štětina, podle íránského rozhlasu prý americký pozemní útok začal ve středu v poledne. Dobře informovaný íránský rozhlas tvrdí, že Američané masovým bombardováním severu Afghánistánu a zdůrazňováním americké přítomnosti v postsovětských středoasijských republikách odlákali pozornost Talibanu na jihu země. Vládnoucí afghánské hnutí v minulých dnech přemístilo své početné jednotky na afghánsko-uzbeckou hranici.

O možnosti výsadku příslušníků speciálních jednotek USA v Kandaháru pochybuje podle zvláštního zpravodaje Českého rozhlasu Petra Voldána Tádžikistán. Podle tádžického ministra obrany je výsadek uprostřed afghánského území ovládaného vládním hnutím možný jen za podmínky předběžné dohody s těmi přívrženci Talibanu, kteří by byli ochotni vydat mezinárodnímu společenství bin Ládina. V opačném případě je prý takový krok sebevraždou. V reakci na zprávy některých médií o výsadku speciálních amerických jednotek v Kandaháru se tádžický ministr obrany domnívá, že velení americké armády, tak jako by to neudělalo ani velení armády jiného státu, nikdy tak nesmyslně riskovat nebude.

Možnost brzkého zahájení pozemních operací na území Afghánistánu dnes naznačil britský premiér Tony Blair. V Dolní sněmovně v Londýně řekl, že nynější bombardování v Afghánistánu připravuje terén pro "podniknutí nových vojenských akcí". Podle agentury AFP jde o zjevnou narážku na zahájení pozemních operací. Britský premiér zároveň odmítl dočasné přerušení náletů, jak to požadují některé humanitární organizace.

Americké letectvo dnes opět zaútočilo na cíle v afghánské metropoli Kábulu. Nejméně čtyři bomby měly zasáhnout vojenskou základnu nedaleko Kábulu. Podle svědků letouny zasáhly ještě několik dalších základen v blízkosti hlavního města. Podle agentury AFP bylo nad Kábulem nasazeno i turbovrtulové letadlo AC-130 s velkou palebnou silnou. Znamená to, že Spojené státy se už neobávají protivzdušné obrany afghánského vládního hnutí Taliban, protože AC-130 je velmi velké a pomalu letící letadlo.

Pákistán stále více zatěžuje nebývalá vlna utečenců z Afghánistánu. Místní úřady odhadují, že od začátku náletů už mohlo z Afghánistánu odejít až milion lidí. Situace je podle nich už kritická. Zpravodajové ČRo 1 - Radiožurnálu ale v okolí afghánsko-pákistánských hranic viděli uprchlické tábory poloprázdné. Je totiž nedostatek vody, a tak afghánští utečenci odcházejí k příbuzným a známým ze spřízněných kmenů. Jako levná pracovní síla pak destruují už tak slabou pákistánskou ekonomiku. Provinční představitelé varují, že tato situace v zemi radikalizuje stoupence Talibanu a je delší dobu neudržitelná.

Petr Voldán, Lenka Kabrhelová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme