Přípravy na případnou akci proti Iráku pokračují

Spojené Státy neustávají v přípravách na válečnou operaci proti Iráku. Washington žádá od případných spojenců vyjasnění jejich rolí a zajišťuje práva na využívání základen na Blízkém východě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saddám Husajn | Zdroj: ČTK

Bushova administrativa podle deníku New York Times, iniciovala řadu diplomatických a vojenských kroků nezbytných k zahájení vojenské operace proti Bagdádu. Na jedné straně chtějí Američané přimět irácké sousedy, jako Izrael a Turecko, aby se zdrželi vlastní vojenské akce, na druhé straně posuzují, v jaké míře bude před napadením Iráku nezbytná podpora OSN.

Jak dále informuje severoamerický zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav konvalina, každý nevyjasněný problém by později zbrzdil předpokládaný útok, který by byl odvetou za neochotu Iráku odzbrojit. Washingtonská administrativa odolává tlaku Saudské Arábie, která chce dát Saddámu Husajnovi šanci na klidnější provádění inspekcí.

Američané trvají na agresivním přístupu k inspekcím a na souběžných přípravách na válku. Vojenská supervelmoc kombinuje účinek hrozby silou s praktickou přípravou na možnou válku v prvních měsících příštího roku.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme