Přípravy na start raketoplánu Discovery vrcholí

Do dnešního plánovaného startu raketoplánu Discovery se už nebude zasahovat. Oznámil to ředitel americké kosmické agentury NASA Michael Griffin na tiskové konferenci v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě. Půjde o první vzlet raketoplánu po 30 měsících od katastrofy Columbie, která se zřítila v únoru 2003 při vstupu do zemské atmosféry v důsledku poškození tepelné ochrany. Jak zaznamenal na Mysu Canaveral zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina, NASA udělala vše, co mohla, aby opakování katastrofy zabránila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

poslední přípravy před startem | Zdroj: ČTK

Nový administrátor NASA Michael Griffin byl na tiskové konferenci 24 hodin před startem Discovery viditelně unaven opakujícími se otázkami na bezpečnost tohoto raketoplánu. Připustil, že když si nebudou lidé odpovědní za řízení letu jistí, tak odpočítávání sami zastaví. "Udělali jsme vše, co umíme, zvážili jsme všechny podstatné technické detaily." Michael Griffin bude sledovat průběh vypuštění raketoplánu, rozhodovat ale budou lidé v řídícím středisku. Ředitel kosmické agentury připustil, že něco mohli přehlédnout. "Je to velmi tvrdé podnikání, ale vše, o čem jsme věděli, o to jsme se postarali."

Start raketoplánu Discovery budou z amerického kosmodromu na Floridě sledovat i někteří pozůstalí astronautů, kteří zahynuli při rozpadu raketoplánu Columbia při návratu do atmosféry. Ti také vyjádřili přesvědčení, že oběti nebyly zbytečné. V prohlášení vydaném vpředvečer plánovaného startu rodinní příslušníci sedmi členů posádky Columbie uvedli, že po dvou a půl letech od tragédie nabyli přesvědčení, že oběti jejich milovaných i těch, kteří je předcházeli, budou k užitku lidstva.

Ředitel NASA Micheal Griffin na tiskové konferenci v Kennedyho středisku připomněl, že Američané už ztratili tři posádky a Rusové dvě. Vdova po pilotovi Columbie Lani McCoolová se rozhodla na start Discovery přijet s jedním ze tří synů, zatímco vdova po prvním izraelském kosmonautovi Ilanu Ramonovi tady není stejně jako vdova po veliteli Columbie Ricku Husbandovi, která řekla, že sledování startu není horou, na kterou by chtěla vystoupit.

Evelyn Husbandová si zároveň postěžovala, že televizním záběrům zkázy Columbie nelze uniknout: "Musí se někdo jiný znovu a znovu dívat, jak jeho manžel umírá?!"

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme