Přípravy na vyzvednutí Kursku přerušeny kvůli poruše pily

Přípravy na vyzvednutí ruské jaderné ponorky Kursk ze dna Barentsova moře byly přerušeny. Jak informuje zpravodaj Českého rozhlasu v Rusku Petr Voldán, kvůli poruše na zařízení speciální ponorné lanové pily nepokračuje odřezávání poškozené přední části ponorky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odborníci nizozemského konsorcia opravují zařízení, kterým se zatím podařilo proříznout jen malou část vnějšího lehkého pláště ponorky. K vnitřnímu pancéřovanému trupu Kursku se specialisté zatím nedostali. Podle mluvčího ruského vojenského námořnictva Igora Dygala by se mohlo podařit uvést speciální lanovou pilu znovu do provozu ještě dnes v podvečer. Poškozená přední část ponorky by měla zůstat na mořském dně.

Pro vyzvednutí zbytku vraku je určen termín 15. září. Vzhledem k neustálým posunům prací už ale oznámil ruský vicepremiér Ilja Klebanov, že se závěr celé operace o týden odkládá. Ruské vojenské námořnictvo také znovu potvrdilo přítomnost dvaadvaceti bojových raket na palubě poškozené ponorky.

Petr Voldán, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme