Přípravy na vyzvednutí Kursku přerušeny kvůli poruše pily

Přípravy na vyzvednutí ruské jaderné ponorky Kursk ze dna Barentsova moře byly přerušeny. Jak informuje zpravodaj Českého rozhlasu v Rusku Petr Voldán, kvůli poruše na zařízení speciální ponorné lanové pily nepokračuje odřezávání poškozené přední části ponorky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odborníci nizozemského konsorcia opravují zařízení, kterým se zatím podařilo proříznout jen malou část vnějšího lehkého pláště ponorky. K vnitřnímu pancéřovanému trupu Kursku se specialisté zatím nedostali. Podle mluvčího ruského vojenského námořnictva Igora Dygala by se mohlo podařit uvést speciální lanovou pilu znovu do provozu ještě dnes v podvečer. Poškozená přední část ponorky by měla zůstat na mořském dně.

Pro vyzvednutí zbytku vraku je určen termín 15. září. Vzhledem k neustálým posunům prací už ale oznámil ruský vicepremiér Ilja Klebanov, že se závěr celé operace o týden odkládá. Ruské vojenské námořnictvo také znovu potvrdilo přítomnost dvaadvaceti bojových raket na palubě poškozené ponorky.

Petr Voldán, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme