Přípravy nové irácké ústavy vrcholí

V Iráku finišují jednání o ústavě - podle plánu by se na jejím textu měli politici zvolení v lednových volbách dohodnout do 15. srpna. Irácká a americká vláda si od ústavy slibují, že přispěje ke snížení napětí a omezí útoky ozbrojenců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

násilí v Iráku

násilí v Iráku | Zdroj: ČTK

I dnes pokračuje maratón jednání, v jehož cíli by v pondělí měl být text, který uspokojí představitele všech náboženských a etnických skupin. Včera je hostil prezident - Kurd Džalál Talabání.

Podle oficiálních vyjádření se rozhovory soustřeďují na hlavní sporné otázky - v prvé řadě uspořádání Iráku. V kostce řečeno: Kurdové chtějí federaci a relativně širokou autonomii pro svá tradiční území na severu země. Autonomii si přejí také někteří šiítští představitelé z jihu, kde mají Šiíté zcela absolutní převahu. Sunnité - chtějí silnější centrální moc v Bagdádu.

S uspořádáním souvisí i kontrola nad bohatými ropnými poli - ty jsou především na severu a na šiítském jihu. Kdo je bude ovládat, bude mít i ekonomickou moc. A pak je tu ještě náboženská otázka - jak významnou roli bude hrát islám v ústavě - posílení jeho role požadují šiítští náboženští představitelé z jihu.

Jednání politiků se odehrávají na pozadí pokračujícího násilí - včera ráno zemřeli 3 iráčtí civilisté při výbuchu nálože v automobilu v Bagdádu, když kolem projížděla americká vojenská kolona. Večer pak byli zabiti 4 američtí vojáci a 6 zraněno při útoku na hlídku v severoiráckém městě Baiji.

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme