Přírodní katastrofy v Asii zabily přes tisíc lidí

Podle indonéské vlády si zemětřesení na Sumatře vyžádalo minimálně 770 obětí. Pod troskami se ale stále ještě pravděpodobně nacházejí tisíce lidí. Šance na jejich záchranu každou minutou klesá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranné akce po zemětřesení na ostrově Samoa | Foto: AFP

Největší škody napáchalo zemětřesení v milionovém Padangu. Spadly především velké betonové budovy jako školy, hotely, nemocnice nebo nákupní střediska. Většina obětí je zasypána právě v jejich troskách.

Práci záchranářů komplikuje nedostatek těžké techniky na odklízení sutin. Indonéský ministr zdravotnictví se obává, že celková bilance bude několik tisíc mrtvých.

Dalších sto padesát lidí navíc zahynulo při následném tsunami o něco jižněji, na soustroví Samoa a Americká Samoa v Tichém oceánu. A podle místních úřadů bude zřejmě počet mrtvých ještě stoupat.

Jihovýchodní Asie se také potýká s nepřízní počasí. Tajfun Ketsana už má na svědomí téměř 400 lidských životů a zařadil se mezi nejničivější bouře v regionu za poslední roky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O následcích zemětřesení na Sumatře mluvil v poledních Ozvěnách dne Martin Váně, vedoucí indonéské mise Charity ČR.

Jen v Manile způsobila Ketsana nejhorší záplavy za 40 let. Pod vodou bylo až 80 procent metropole. Jak bouře postupovala z Filipín přes Vietnam a Kambodžu, vyhnala z domovů miliony lidí. Na její úder se teď připravuje Thajsko.

K Filipínám míří další tajfun

Region se ještě nestihl vzpamatovat z jednoho tajfunu a východně od Filipín už se vytvořil další, který dostal jméno Parma. Meteorologové ho označují za 'supertajfun', protože rychlost větru dosahuje až 240 kilometrů za hodinu.

Parma nyní míří k severní části filipínského ostrova Luzon. Pevninu by mohl zasáhnout v sobotu.

V oblasti je 13 Čechů

Český zastupitelský úřad na ostrovech Tonga a Samoa monitoruje 13 občanů České republiky. "V této chvíli se nám nepodařilo kontaktovat šest lidí. Domníváme se, že je to spíše nedostupností telefonů a tím, že informace o tom, že jsou v oblasti jsou zprostředkované," vysvětluje konzul v Sydney Vít Kolář.

"Nemáme oficiální informace o tom, že by kdokoliv z Čechů byl zraněn nebo přišel o život," dodává ještě Kolář.

Katka Brezovská, Martina Hanáčková, Ondřej Bouda, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme