Přísně střežený sjezd čínských komunistů volí nové vedení země

Po deseti letech si čínští komunisté volí nové vedení země. O tom, kdo Čínu v budoucnu povede, rozhodnou během týdenního zasedání. Nejdůležitější post ve státě převezme po prezidentu Chu Ťin-tchaovi viceprezident Si Ťin-pching. Jména dalších nových členů ústředního výboru, politbyra a jeho stálého výboru oznámí strana ale až poslední den sjezdu, příští středu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměstí nebeského klidu v Pekingu. Bezpečnostní opatření během sjezdu čínských komunistů

Náměstí nebeského klidu v Pekingu. Bezpečnostní opatření během sjezdu čínských komunistů | Foto: Kateřina Procházková

Jediní dva politici, kteří mají zatím svá místa jistá, jsou viceprezident Si Ťin-pching a vicepremiér Li Kche-čchang, který usedne do křesla dosavadního premiéra Wen Ťia-paa.

Z údajných deseti možných kandidátů do vrcholného týmu země straníci pravděpodobně vyberou letos jen sedm nových tváří.

Poprvé v historii komunistické strany tak ze stálého výboru politbyra asi dva politici ubudou. Mezi kandidáty je pak pouze jedna žena a jeden údajný reformátor.

Vyměnit vedení hlavní politické síly v Číně - protože stranické funkce jsou v zemi stále důležitější než státní - je nutné ze dvou důvodů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o třetí na Rádiu Česko byl zahraničněpolitický analytik Radiožurnálu Milan Slezák

„Každý, kdo je ve vysoké stranické funkci - míněno hlavně generální tajemník anebo členové stálého výboru a politického byra komunistické strany, což je vůbec nejmocnější orgán v Číně - tak může být po sobě pouze ve dvou funkčních obdobích."

„A pokud by ale měl během jednoho nebo druhého období přesáhnout hranici 68 let, tak stejně už nemůže kandidovat,“ přiblížil ve Světě o třetí na Rádiu Česko zahraničněpolitický analytik Radiožurnálu Milan Slezák.

Během jednoho dne se upálili čtyři Tibeťané. Protestují tak proti čínskému útlaku

Číst článek

Hlavní témata? Korupce, politika, ekonomika

„Nesmíme podcenit problém rozmáhající se korupce. Mohl by mít totiž fatální dopad na stranu, a zapříčinit i její možný pád. Nebo dokonce i rozpad celé země,“ varoval během zahájení 18. sjezdu komunistické strany odstupující čínský prezident Chu Ťin-tchao.

Přehrát

00:00 / 00:00

Detailní informace o sjezdu a jeho tématech přinesla ve Světě o desáté na Rádiu Česko asijská zpravodajka Radiožurnálu Kateřina Procházka

Pravděpodobně narážel na nedávnou aféru politika Po Si-laje, který byl obviněn z korupce, vyloučen ze strany a za své činy bude souzen. Loni navíc vyšetřovatelé odhalili přes 137 tisíc zkorumpovaných politiků a úředníků a jejich počet každý rok narůstá.

Více než dvěma tisícovkám přítomných straníků také Chu Ťin-tchao slíbil, že vláda bude pokračovat v započatých politických reformách. O dalších změnách budou pak politici jednat do středy za zavřenými dveřmi v centru hlavního města.

Na sjezdu by se mělo mluvit také o čínské ekonomice. V zemi roste inflace a životní úroveň lidí se za posledních sedm let prý výrazně nezvýšila.

Mladí ‚rozhněvaní‘ Číňané mohou být pro politiky časovanou bombou

Číst článek

Čínští podnikatelé také žádají, aby vláda soukromým podnikatelům povolila investovat do oblastí, které byly dlouho vyhrazeny jen státním podnikům - například do bankovnictví, telekomunikací nebo energetického průmyslu.

Bezpečnost státníků nade vše

Kongres komunistů provázejí přísná bezpečnostní opatření – náměstí Nebeského klidu je uzavřené a všechna doprava v jeho okolí je odkloněna. Nad centrem Pekingu je omezen i letecký provoz. Do vzduchu nesmí dětské hračky – letadla na dálkové ovládání ani holubi.

Udržet pořádek v hlavním městě pomáhá policii a armádě přes milion dobrovolníků. Nejpřísnější pravidla platí pro řidiče. V taxících museli kvůli Sjezdu odšroubovat kličky na otvírání oken. Pasažéři tak nemohou za jízdy nic nebezpečného vyhazovat z vozů.

Peking, Sjezd Komunistické strany Číny | Foto: Kateřina Procházková

„Všechna ta zpřísněná bezpečnostní opatření jsou kvůli sjezdu. Musíme být obezřetní. Peking je hlavní město Číny se sídlem vlády a nic se nesmí během jejího zasedání pokazit,“ vysvětluje jeden z uvědomělých taxikářů. Když ale projíždí půl města, jen aby se vyhnul všem objížďkám, dobra nálada ho přechází.

Milan Slezák, Kateřina Procházková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme