Rusové otočili, z úspěšného odražení dronů beze škod je nyní ukrajinský ‚teroristický útok‘ na Sevastopol

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že Kyjev v sobotu ráno podnikl teroristický útok na plavidla Černomořské flotily v přístavu Sevastopol. Jedna minolovka podle něj utrpěla lehčí škody. Do útoku bylo podle ministerstva zapojeno devět bezpilotních letounů a sedm dálkově ovládaných hladinových plavidel. Stejně jako dříve místní proruské úřady i ministerstvo v Moskvě sdělilo, že všechny vzdušné cíle byly při útoku zničeny.

Sevastopol (Aktualizováno: 13:30 29. 10. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská výsadková válečná loď, která vstupuje na hlavní základnu Černomořské flotily v anektovaném krymském městě Sevastopol

Strategický přístav Sevastopol je největším městem na poloostrově Krym | Zdroj: Reuters

Sobotní útok ukrajinských dronů na zařízení Černomořské flotily v přístavu Sevastopol na Krymu byl největším od začátku invaze na Ukrajinu, uvedl Ruskem dosazený gubernátor Sevastopolu Michail Razvozžajev podle agentury TASS.

Dříve guvernér uvedl, že žádný objekt ve městě nebyl zasažen a že situace je pod kontrolou.

Již ráno však bylo uzavřeno místní kotviště. Ukrajinská média informovala o výbuších.

Proruské úřady v Sevastopolu vysvětlily černý dým stoupající nad jednou ze zátok města plánovaným cvičením.

„V sobotu od půl páté ráno různé systémy protivzdušné obrany v Sevastopolu několik hodin odrážely útoky dronů. Všechny bezpilotní letouny byly sestřeleny,“ uvedl na telegramu Moskvou dosazený sevastopolský gubernátor Michail Razvozžajev s tím, že útoky se obešly bez zranění.

„Kromě bezpilotních letounů naše armáda podle předběžných informací zničila také hladinový dron,“ dodal Razvozžajev pravděpodobně s odkazem na dálkově ovládaná plavidla, která podle médií Ukrajinci údajně používají při pokusech o ničení ruských válečných lodí.

Později sevastopolská vláda oznámila, že bylo dočasně uzavřeno místní kotviště.

"Trajekty ani lodě nejezdí," sdělila na telegramu.

Bojoví komáři

Kyjev se k útoku na Sevastopol zatím oficiálně nijak nevyjádřil, ale krajinská média s odvoláním na neověřené zprávy ze sociálních sítí uvedla, že Sevastopolem dnes ráno zněly exploze.

„Jsou to pravděpodobně bojoví komáři, kteří ruskou moc tolik znepokojují,“ komentovala ironicky vyjádření sevastopolských úřadů mluvčí ukrajinského jižního velení Natalija Humenjuková.

Narážela tím na nedávný skutečnostmi nepodložený výrok ruského velvyslance při OSN Vasilije Něbenzji, podle nějž Rusové na Ukrajině objevili drony, které mohou „šířit komáry nakažené nebezpečnými viry“.

Strategický přístav Sevastopol je největším městem na poloostrově Krym, který Rusko anektovalo v rozporu s mezinárodním právem v roce 2014.

Ukrajinští představitelé v posledních měsících několikrát uvedli, že je jejich cílem dobýt poloostrov zpět. Již před anexí v Sevastopolu sídlila ruská Černomořská flotila.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme