Přistávací dráhy na Heathrow byly zavřené. Na letišti hořel letoun Boeing Dreamliner

Hasiči na londýnském letišti Heathrow uhasili požár letadla Boeing Dreamliner Etiopských aerolinií. Obě přistávací dráhy letiště, které byly ihned uzavřeny, už jsou otevřené. Bude ale ještě nějakou dobu trvat, než se provoz na letišti vrátí k normálu. Cestující musejí počítat se zpožděním.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boeing 787 Dreamliner | Zdroj: Reuters

Letadlo vypadalo zdánlivě nepoškozené, nestoupal z něj dým. Hořet mělo podle agentury Reuters uvnitř kabiny. Požární čety použily hasící pěnu.

Stroj se jménem Královna ze Sáby absolvoval první komerční let z Addis Abeby do Nairobi poté, co Boeing odstranil problémy s bateriemi na tomto supermoderním letounu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O požáru Dreamlineru mluvil ve Stalo se dnes na Radiožurnálu zpravodaj ČRo ve Velké Británii Jiří Hošek

Letadlo bylo odstavené na vzdálené stojánce a nebyli v něm žádní cestující.

Po oznámení nehody se propadly akcie Boeingu. Na newyorské burze ztrácely až sedm procent. Nyní ztrácejí 3,3, procenta.

Příčiny požáru se šetří. Společnost General Eletric, která dodává motory pro Dreamliner, již vydala prohlášení, že motorů se oheň netýkal.

Deník Financial Times napsal, že personál etiopských aerolinek viděl jiskry vycházející z klimatizace. Ihned se také vyrojily spekulace, zda požár nemůže souviset s problémovými bateriemi, které načas všechny Dreamlinery po světě držely na zemi. Evropská agentura pro bezpečnost letecké dopravy uvedla, že je ještě příliš brzy na to, vydat případné rozhodnutí o obnovení zákazu letů pro Boeingy 787.

Přehrát

00:00 / 00:00

O důsledcích nehody pro společnost Boeing mluvil na Radiožurnálu letecký publicista Martin Velek

Blíže neupřesněné technické potíže dnes potkaly také Boeing 787 Dreamliner společnosti Thomson Airways, který letěl z anglického Manchesteru na Floridu. Musel se vrátit do Anglie. Ani v tomto případě se nikomu nic nestalo.

Podle leteckého publicisty Martina Velka je Boeing 787 letadlem, které je plné elektrických systémů, které dříve byly poháněny například stlačeným vzduchem nebo hydraulicky:

„Zkrat může způsobit cokoliv. Stalo se již několikrát, nejen na Boeingu 787, že dojde k požáru na elektrické instalaci. To vše se může stát, ale v této fázi není ještě dost informací k tomu, aby se k tomu dalo zaujmout nějaké stanovisko. Pro Boeing je to každopádně mrzutost.“

Jiří Hošek, Helena Šulcová, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme