Přistávání Endeavouru doprovází i smutek zaměstnanců NASA

Éra raketoplánů se neodvratně chýlí ke konci. Dnes naposled na Floridě přistane Endeavour. V Johnsonově řídícím středisku v texaském Houstonu sledují odborníci úřadu NASA poslední cestu vesmírem s velkou dávkou smutku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pilot Endeavouru při nácviku přistávacího manévru

Pilot Endeavouru při nácviku přistávacího manévru | Foto: NASA

„Někteří z nás tady pracovali už před první misí raketoplánu,“ říká Michael Coats, ředitel Johnsonova řídícho střediska vesmírných letů v Houstonu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Severoamericý zpravodaj ČRo Vít Pohanka navštívil Johnsonovo řídící středisko v texaském Houstonu

On sám se dostal v raketoplánu v osmdesátých letech dvakrát do vesmíru. Není proto divu, že konec téhle éry příliš nadšeně nevítá.
„Tisíce lidí zasvětili misím těchto vesmírných plavidel celou kariéru.“

Někteří přijdou za dva měsíce o zaměstnání. Soustředit se v takové situaci na práci není snadné. Ale ředitel Coats ujišťuje, že jeho podřízení odvedou jako vždy profesionální výkon.

„Měli jsme zatím tři velké programy: mezinárodní vesmírnou stanici, raketoplány a Constellation, projekt, který měl vyvrcholit cestou pilotované posádky na Mars do roku 2025. To všechno se teď omezuje na jediný program.“

„Ještě nějakých patnáct let budeme mít vesmírnou stanici. Pracujeme ještě na novém vesmírném plavidlu Orion, které by mělo být připravené k letu do nějakých pěti až šesti let,“ připomněl Coats.

„Nepotřebujeme ale tolik lidí, kolik si žádaly raketoplány.“ V řídícím středisku Houstonu tak podle ředitele Coatse ztratí práci 6000 z nynějších 16 000 tisíc zaměstnanců.

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme