Přístavem v čínském Tchien-ťinu otřásly nové exploze. Úřady nařídily evakuaci

Ve vybuchlém skladu chemikálií ve východočínském Tchien-ťinu znovu začalo hořet. Přístavním areálem také otřáslo sedm menších výbuchů. Policie dnes také poprvé přiznala, že se ve vybuchlém skladišti nacházely jedovaté látky. Čínské úřady už nařídily evakuaci lidí ze zhruba tříkilometrové oblasti kolem místa výbuchů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přístavem ve východočínském Tchien-ťinu otřásly nové menší výbuchy | Zdroj: Reuters

Podle místních obyvatel se v průmyslové zóně dnes ráno ozvala série až sedmi menších výbuchů. Zatím ale není jasné, co je způsobilo.

Potvrdily se navíc dřívější obavy z šíření toxických látek. V objektu vybuchlého skladu se totiž nacházel mimo jiné i smrtelně jedovatý kyanid sodný. Nebezpečný je pro lidi i pro mořský život, protože se velmi dobře rozpouští ve vodě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čína vyhlásila evakuaci několikakilometrové oblasti kolem vybuchlých skladišť v Tchien-ťinu. Podrobnosti shrnuje redaktor Štěpán Sedláček

Armádní chemici na místě objevili i další nebezpečné látky, jako karbid vápenatý, který se při styku s vodou přeměňuje na výbušný plyn. Zásah hasičů tak mohl situaci ještě zhoršit.

Čínské úřady dnes nařídily evakuaci poté, co se se otočil vítr. Obávají se, že by mohl přinést zpět toxické látky, které už předtím odvál nad moře. Všem evakuovaným úřady doporučily, aby si vzali dlouhé kalhoty a masky.

Přesunují se i zaměstnanci Home Creditu

V Tchien-ťinu má své sídlo i česká společnost Home Credit, která tam kromě čínských občanů zaměstnává také Čechy, Slováky a Rusy.

Jich se nařízená evakuace sice přímo netýká, společnost se je ale rozhodla přemístit i s rodinami do jiného města na hranicích s Hongkongem.

„Rodinné příslušníky zahraničních zaměstnanců odesíláme do Šen-čenu, našeho dalšího silného regionálního centra,“ potvrdil mluvčí Home Creditu Milan Tománek.

Firma už dříve přemístila čínské zaměstnance pryč od přístavního areálu do centra Tchien-ťinu, který je vzdálený asi 40 kilometrů od postižené průmyslové zóny.

Nejméně sto obětí a 700 zraněných

Počet obětí středeční exploze skladu nebezpečných chemikálií už přesáhl stovku, dalších více než 700 lidí je zraněných a několik lidí se ještě pohřešuje. Zranění řady lidí jsou podle ředitele informační kanceláře v Tchien-ťinu velmi vážná.

„Mezi zraněnými je 25 lidí v kritickém stavu. Dalších 33 zůstává na jednotce intenzivní péče. 44 lidí ale už lékaři propustili z ošetřování,“ uvedl.

Matěj Štýs, Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme