Přistěhovalců je na kontinentu už moc, tvrdí v průzkumu Evropané. Bojí se o práci i o bezpečnost

Obyvatelé evropských zemí si pod vlivem nejhorší migrační krize od druhé světové války vesměs myslí, že přistěhovalců je už na kontinentu až příliš. Přitom málokdo se domnívá, že jejich přítomnost má pro jejich země pozitivní přínos. Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu veřejného mínění, který provedla agentura Ipsos ve 22 zemích světa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Migranti v Řecku | Foto: Reuters

Nejkritičtější názor na množství migrantů má Itálie, o moc lépe na tom není ani Belgie a Francie, které nedávno zažily krvavé teroristické útoky. Migranti vadí 65 procentům Italů, jejichž země je pod náporem stále nově připlouvajících uprchlíků z jihu, 60 procentům Belgičanů a 57 procentům Francouzů.

Své námitky projevuje také 55 procent Maďarů nebo polovina dotázaných Němců a Britů. Z dalších zemí si to nejvíc myslí Turci (85 procent) nebo Jihoafričané (65 procent).

Ipsos je agentura se sídlem v Paříži, která poskytuje komplexní služby v oblasti průzkumu trhu a veřejného mínění. Pobočky má v 87 zemích světa. Agentura Ipsos prováděla mimo jiné i průzkumy veřejného mínění v americké prezidentské kampani.

Kladný přínos přistěhovalců vnímá 35 procent Britů nebo Američanů, ale jen pětina Španělů, 18 procent Němců , 11 procent Francouzů a Belgičanů a pouze každý desátý Ital. Mezi Maďary a Turky tento názor sdílí jen šest procent osob.

„Záběry na příliv uprchlíků na pobřeží Středozemního moře zvýrazňují mimo jiné strach z nekontrolovatelné migrace ve většině evropských zemí, přičemž jako klíčový problém se jeví jejich schopnost se integrovat,“ řekl Yves Bardon z agentury Ipsos Knowledge Center.

Obavy o sociální a ekonomické dopady

O způsobilosti imigrantů začlenit se do nové společnosti pochybuje 63 procent Francouzů, 61 procent Belgičanů, 55 procent Švédů a Italů či 51 procent Němců.

Panují také obavy o sociální a ekonomické dopady: původní obyvatelé Evropy se strachují o svá pracovní místa, a to ať již jde o konkurenci, která je levnější, tak o vybrané kvalifikované síly.

Největší obavy mají Turci (78 procent) nebo Rusové (69 procent). Nezanedbatelné je i množství Američanů a Italů (49 procent). Menší obavy mají Němci (28 procent) nebo Švédové (25 procent).

Nová vlna imigrace rovněž zvyšuje obavy o bezpečnost. Většina respondentů se domnívá, že "teroristé vystupují jako uprchlíci", aby pronikli do jejich země. V Německu má takový názor 71 procent lidí, v Itálii 70 procent a ve Francii 67 procent.

Průzkum se uskutečnil na přelomu června a července ve 22 zemích světa: Argentině, Austrálii, Belgii, Brazílii, Německu, Francii, Velké Británii, Indii, Itálii, Japonsku, Kanadě, Mexiku, Polsku, Rusku, Saúdské Arábii, Švédsku, Španělsku, Jižní Africe, Jižní Koreji, Turecku a USA. Respondenti z České republiky se průzkumu nezúčastnili.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru