Přistěhovalcům ve Vídni pomáhají takzvané profesionální sousedky

Dobrý soused je k nezaplacení. Dvojnásob to platí, když jste v cizí zemi a neumíte tamní jazyk. Cesta k lékaři s nemocným dítětem nebo domluva s úřednicí za přepážkou může být nepřekonatelný problém. Ve Vídni proto od září fungují profesionální sousedky. Ženy, které kdysi přišly do Rakouska a bojovaly s němčinou, teď pomáhají imigrantkám ve stejné situaci. Skoro polovina obyvatel Vídně má přistěhovalecké kořeny. Sousedky se starají o to, aby se tam nováčkové rychleji rozkoukali.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tři sousedky

Tři sousedky | Foto: Vojtěch Berger

Senem a Nurten pocházejí z Turecka a v Rakousku žijí už 13 let. Od letoška jsou z nich profesionální sousedky. Zrovna teď si všimly, že kousek od nich na lavičce v parku sedí cizinka a kolem ní pár dětí. Jdou k ní a zkoušejí začít rozhovor.

„Ahoj, můžeme si přisednout? Jak se máte? To jsou vaše děti? A můžu se zeptat, proč nejsou ve škole? Vždyť je dopoledne.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu natačel Vojtěch Berger

Podobných setkání absolvují Senem a Nurten desítky. Nabízejí tlumočení, doprovod dětí do školy nebo k lékaři. Jde o to navázat kontakt s přistěhovaleckými rodinami a od začátku jim pomáhat zakotvit v Rakousku.

Projekt Sousedky spoluzakládala Christine Scholtenová, jinak lékařka-internistka: „Představte si tuhle situaci - děti přistěhovalců chodí do školy v Rakousku, moc jim to ale nejde, protože nerozumí německy. Učitel vyhrožuje rodičům, ať na děti dohlédnou, jinak bude průšvih. Jenže rodiče učiteli taky nerozumí a celá rodina se propadá do stále hlubších problémů. V takových situacích pomáhají naše sousedky, přijdou a zeptají se, co by mohly udělat. Mají k tomu taky odpovídající vzdělání, prošly kurzy od sociální práce až po zdravotnictví.“

Další profesionální sousedka Rehab umí arabsky, jiné její kolegyně pocházejí třeba z Čečenska nebo Somálska. Dorozumí se tak skoro s každým v jeho mateřském jazyce, říká doktorka Scholtenová:

„Teď máme deset profesionálních sousedek zaměstnaných na poloviční úvazek. Každá sousedka udržuje paralelně kontakt s pěti rodinami přistěhovalců. Chceme přitom oslovit právě ženy. Ty jsou klíčem k celým rodinám.“

Vídeň sice nabízí přistěhovalcům spoustu různých možností, jak se zapojit do společnosti, třeba v různých komunitních centrech, jenže do nich řada imigrantů nepřijde. Jsou v cizí zemi a raději zůstávají doma v bytě.

Sousedky na to jdou opačně, chodí za lidmi vlastně k nim domů. Za rok takto můžou oslovit asi dva tisíce přistěhovalců, kteří díky nim nebudou žít v izolaci.

Christine Scholtenová | Foto: Vojtěch Berger

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme