Příštím polským prezidentem zřejmě bude Lech Kaczynski

V Polsku skončily prezidentské volby. Podle průzkumů v nich zvítězil primátor varšavský primátor Lech Kacyzinski ze sociálně konzervativní strany Právo a spravedlnost. Porazil Donalda Tuska, který kandidoval za liberální Občanskou platformu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lech Kaczynski | Zdroj: ČTK

Lech Kaczynski podle různých průzkumů provedených před volebními místnostmi získal zhruba 53 procent hlasů, Donald Tusk 47 procent. Účast voličů se pohybovala těsně na 50 procenty.

Ve štábu Lecha Kaczynského okamžitě po oznámení těchto čísel zavládlo obrovské nadšení. Donald Tusk prohlásil, že pravděpodobně prohrál. Podle prvních komentářů je rozdíl mezi Tuskem a Kaczynskim tak velký, že se dá už teď hovořit o jeho vítězství.

"Chtěl bych poděkovat všem těm, kteří mi dali hlas. Jsem vám velmi vděčný, mí rodáci," křičel Kaczynski do bouřlivých ovací a jásotu v jeho volebním štábu. "Já jsem prohrál, ale vy jste vyhráli," řekl svým příznivcům Tusk.

Oficiální výsledky voleb chce Státní volební komise vyhlásit v pondělí odpoledne. Pokud se odhady potvrdí, bude to již druhé letošní vítězství strany Právo a spravedlnost. V jejím čele stojí dvojče Lecha Kaczynského Jaroslaw. Před měsícem totiž strana předstihla Tuskovu Občanskou platformu také v parlamentních volbách.

Šestapadesátiletý Lech Kaczynski má image tvrdého politika, který se nekompromisně snaží vymýtit zločin z polské společnosti. Proslul zejména jako ministr spravedlnosti. Jako varšavského primátora ho jeho oponenti kritizovali mimo jiné kvůli tomu, že zakázal pochod homosexuálů městem.

V prezidentském úřadu antikomunista Kaczynski po deseti letech vystřídá levicového Aleksandera Kwašniewského. Jeho v pořadí druhý mandát ale vyprší až 23. prosince. "Berete na sebe velkou odpovědnost," gratuloval Kwašniewski svému nástupci. Před druhým kolem voleb přitom nepřímo podpořil Tuska.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme