Přitočila se k němu zezadu, pak nepozorovaně zmizela. Televize ukázala útok na Kim Čong-nama

UVNITŘ ZÁBĚRY BEZPEČNOSTNÍCH KAMER. Malajsijská policie má k dispozici záběry z bezpečnostních kamer, které zaznamenaly útok na Kim Čong-nama. Zveřejnila také portréty čtyř dalších občanů Severní Koreje, po nichž pátrá. Vyšetřovatelé se ale domnívají, že se jim krátce po útoku podařilo odcestovat ze země. Čekají také na výsledky druhé pitvy bratra severokorejského vůdce. Ta první totiž přesnou příčinu smrti neodhalila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záznam útoku na Kim Čong-nama na mezinárodním letišti v Kuala Lumpur

Záznam útoku na Kim Čong-nama na mezinárodním letišti v Kuala Lumpur | Foto: reprofoto Youtube

Nekvalitní záznamy z bezpečnostních kamer, na kterých je zachycen útok na Kim Čong-nama, zveřejnila japonská televize Fuji TV. Záběry ukazují incident ze dvou úhlů.

Na jednom záběru zaútočí na muže, kterým je podle předpokladů právě Kim Čong-nam, žena v bílém triku, která k němu přijde zezadu. Na videu jde vidět, že své ruce položí krátce na jeho obličej a rychlým tempem odchází pryč.

Kdo byl Kim Čong-nam? Padlý korunní princ s dračím tetováním miloval svobodu a bál se mladšího bratra

Číst článek

Další záběr pak ukazuje Kima v modrém triku a šedé bundě, jak se po útoku snaží utřít obličej, žádá o pomoc letištní personál a nakonec sám odchází ke zdravotnímu středisku u terminálu letiště. Kamery zachytily také to, jak Kim zkolaboval. Při převozu do nemocnice potom zemřel.

Podle britského serveru The Guardian není možné s jistotou identifikovat osoby na nahrávce, je ale jisté, že záběry pochází z odletové haly mezinárodního letiště v Kuala Lumpuru, kde podle malajsijské policie k útoku došlo.

Vražda Kim Čong-nama způsobila diplomatickou roztržku mezi Severní Koreou a Malajsií, která až do teď měla s KLDR vřelé vztahy.

ŽEna zatčená kvůli vraždě Kim Čong-nama na záznamu bezpečnostní kamery. | Foto: Reuters

„Ať si říkají, co chtějí, já říkám jasně, že se budeme držet zákonů a předpisů naší země.“ Tato slova adresoval nejvyšší inspektor malajsijské policie Nor Rašíd Ibrahím severokorejským diplomatům.

Ti obviňují Malajsii, že obě nařízené pitvy jsou v rozporu s mezinárodním právem a že se policie vůči nim chová nepřátelsky. Malajsijské ministerstvo zahraničí už vyzvalo severokorejského velvyslance, aby tohle svoje prohlášení přišel vysvětlit.

Chlebíčky, deštník, čaj i doutník. 10 nejzajímavějších atentátů posledních desetiletí

Číst článek

Kuala Lumpur současně povolává svého velvyslance ze Severní Koreje ke konzultacím, což je krok, který je v diplomacii považován za znamení vážného oslabení diplomatických vztahů.

Policie v Malajsii zatím zadržela v souvislosti s případem tři lidi a pátrá po dalších čtyřech mužích, kteří už ale zemi pravděpodobně opustili. Podle policie měli dotyční běžné, nikoliv diplomatické pasy.

Malajsijská policie zatkla jednoho občana KLDR v pátek. Zadržený byl identifikován jako Ri Čong-čchol, narozený v roce 1970. Dříve již úřady zatkly dvě ženy, s vietnamským a indonéským pasem, a přítele jedné z nich.

Jižní Korea je přesvědčena, že vraždou stojí severokorejský režim, řekl to mluvčí jihokorejského ministerstva pro sjednocení, které se zabývá vztahy obou znepřátelených Korejí.

David Jakš, Dominika Píhová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme