Přívrženci íránské opozice se v Teheránu střetli s policií

V ulicích Teheránu se znovu střetli příznivci opozice s íránskou policií. Bezpečností složky použily proti demonstrantům obušky a agentury už hlásí první zatčené. Stovky policistů hned ráno obklíčily místní univerzitu, aby zabránili masovým protestům. Studentské demonstrace se čekají v celém Íránu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protestní akce íránských studentů v Teheránu | Foto: AFP

Když začali demonstranti provolávat hesla proti prezidentu Ahmadínežádovi, policie proti nim použila slzný plyn. Střety s policií v ulicích Teheránu stále pokračují.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s Tomášem Urbanem z Člověka v tísni pro Rádio Česko

Země si dnes tradičně připomíná zabití tří studentů při protiamerické demonstraci v roce 1953. Od 90. let je tento den také záminkou pro konání proreformních protestů.

Íránské studentské hnutí chystá na dnešek v několika městech shromáždění na podporu svobody slova. Tato iniciativa by se mohla stát první protivládní demonstrací po několika týdnech.

Úřady se obávají, že by mohlo dojít k novému kolu protestů proti sporným prezidentským volbám, které proběhly v červnu. Kde se mají akce konat a jak jsou organizovány, vysvětlil ve vysílání Rádia Česko Tomáš Urban ze společnosti Člověk v tísni:

"Většinou jsou to protesty organizovaní studenty a měly by se konat v univerzitních kampusech. Vláda se obává toho, že se rozšíří postupně i mimo univerzity. Například v Teheránu už včera obsadili univerzitu policisté a milice Basídž."

Íránské studenty podpoří i v Praze

Po červnových volbách podle něj trvá v Íránu snaha vlády potlačit jakýkoliv protestní hlas, mění se jen taktika, jak zamezit aktivistů v pořádání demonstrací. "Vypínají se mobilní sítě, vypíná se internet, blokují se telefonáty mimo Írán. Připravují se dopředu na tyto akce, těsně po volbách na to připraveni nebyli," připomněl Urban.

Podporu íránským demonstrantům se rozhodli vyjádřit i čeští studenti. Spolu s Člověkem v tísni a Amnesty International dnes chystají na pražské Kampě protestní shromáždění a následný kulturní program.

"Od 16 hodin bychom se měli po přednesených projevech a společné fotce, kterou chceme poslat do Íránu, přesunout do Mlýnské kavárny, kde budeme promítat aktuální videa demonstrací, budeme z perštiny překládat sociální sítě a budeme tam mít i odborníky, s kterými budou moct lidé debatovat," popsal Urban program happeningu.

Martin Hromádka, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme