Přiznal se, že zabil ve finském Turku dvě ženy a dalších osm lidí zranil. Soud poslal Maročana do vazby

Maročan, který je podezřelý z pátečního útoku nožem ve finském městě Turku, byl vzat do vyšetřovací vazby. Ve výpovědi před soudem v úterý přiznal, že v Turku zabil dvě ženy a osm lidí zranil. Popřel ale, že měl jeho útok teroristický motiv. Marocký žadatel o azyl Abdarrahmán Maškáh, kterého policisté po činu postřelili a zadrželi, vypovídal z nemocnice prostřednictvím videa.

Helsinky Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maročan Abdarrahmán Maškáh, který je podezřelý z pátečního útoku v Turku, vypovídal před soudem z nemocnice prostřednictvím videa. Během výslechu si zakrýval tvář. | Zdroj: Reuters

Maškáh čelí obvinění z vraždy a pokusu o vraždu s teroristickým záměrem. V souvislosti s útokem byli zadrženi ještě čtyři další Maročané, kteří se v úterý také mají objevit u soudu.

Začátkem letošního roku dostala policie v jihozápadním Finsku informaci o změně chování tohoto Maročana. Jeden cizí státní příslušník policii upozornil, že se Maškáh radikalizoval a projevuje zájem o extremistické ideologie. Policisté zprávu předali kontrarozvědce SUPO, ale podle ní toto sdělení neobsahovalo žádné konkrétní údaje o případných plánech Maškáha spáchat atentát.

Podezřelý z útoku v Turku přišel do Finska loni a požádal o azyl, oznámila policie

Číst článek

„Úřady dostaly za poslední dva roky více než 1000 podobných tipů. Snažíme se každým z nich zabývat. Tipy, které obsahují konkrétní hrozbu, mají prioritu," uvedl šéf SUPO Jyri Rantala.

Jak napsal zpravodajský server Yle, jméno Abdarrahmán Maškáh nebylo na seznamu lidí, které mají protiteroristické síly sledovat. Podle kontrarozvědky SUPO úřady nyní sledují aktivity asi 350 lidí, které považují za potenciálně nebezpečné.

Finský Národní úřad pro vyšetřování potvrdil dřívější zprávy finských médií, že Maškáh požádal ve Finsku o azyl a že mu tato žádost byla zamítnuta. Šéf NBI Robin Lardot prohlásil, že Maročan se proti tomuto rozhodnutí ještě před útokem odvolal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme